İran'da bir modern sanat galerisi (video)

İran'ın başkenti Tahran'da bulunan Tahran Modern Sanat Galerisi, modern sanat eserlerini buluşturuyor. Galeride farklı sanatçıların imzasını taşıyan eserler bir arada sergileniyor.

İran'da bir modern sanat galerisi (video)

İran'ın başkenti Tahran’daki bir galeri, çağdaş sanat eserlerine ev sahipliği yapıyor. Tahran Modern Sanat Galerisi'nde tablolardan heykellere, resimlerden süs eşyalarına kadar birçok sanat eseri sergileniyor. 6 yıl önce kapılarını modern sanata açan galeri, çok sayıda sanatçının eserini aynı çatı altında buluşturuyor.

Son yıllarda sanat alanında meydana gelen gelişmeler özellikle uluslararası iletişimin güçlenmesinin etkileri sergilenen eserlere de yansıyor. Galeri müdürü Emir Behman Emiriyan da modern sanatların gelişiminden ve duyulan ilgiden memnun olduğunu söylüyor. Bununla birlikte modern sanatların daha da özelleştiğinin altını çizen Emiriyan, şu ifadeleri kullandı: “Eskiye nazaran çok daha iyi yıllar tecrübe ediyoruz ve bu, önümüzdeki yıllarda da devam edecek. İran'da sanatın çok büyük kökeni var. Ancak son yıllarda fiyatların artması ile sanat daha özel bir hal aldı. Halkın alabileceği şeyler daha zorlaşıyor. Ancak bu eserlerin her zaman bir alıcısı bulunuyor.”

Duvarları süsleyen modern çizgilere sahip tabloların yanı sıra galerideki heykeller de dikkat çekiyor. Heykel sanatı İran’da yeni yeni gelişen bir sanat. İran’da 15-20 yıl öncesinde heykel sanatını görmek mümkün değildi. Bugün artık kadın figürleri dışındaki heykeller kabul ediliyor.

20 yıldır sanatla uğraşan ve özellikle heykel sanatına ait eserler ortaya koyan heykeltraş Behdede Lahuti ise farklı bir noktaya dikkat çekiyor. Lahuti şu ifadeleri kullandı: “Heykel sanatı içinde bir sürü şey var. Sadece bir vücudun yapımı ve yanlış anlamalara yol açan bir sanat değildir. Heykel sanatı burada çok zorluk yaşadı. Ancak bu konu çözülmüş gibi görünüyor.”

 

Fatih Sabuncu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2016, 14:45
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13