İran Yakın Tarihinin Tanığı: Sadabad Sarayı (video)

Tahran'da tarihin tanığı Sadabad Sarayı bugün müze olarak kullanılıyor. Sarayın mutfağı, Şah ve ailesinin İran’ı terk ettiği 1979 yılındaki haliyle duruyor. İhtişamlı sarayın mutfağı da bu görkemli mimarinin izlerini yansıtıyor.

İran Yakın Tarihinin Tanığı: Sadabad Sarayı (video)

Beş bin yıllık geçmişe sahip İran, farklı kültürleri muhafaza eden ülkelerden. Pers İmparatorluğu’ndan bu yana ülkede hüküm süren medeniyetlerin izlerini bugün de görmek mümkün.

Medlere, Selçuklulara, Safavilere ve Kaçarlara da ev sahipliği yapan İran, tarihe ilgi duyanların seyahat rotaları arasında yer alıyor. Ülkeye gelen turistler için de tarihi bölgeler ve tarihi eserler ayrı bir yer tutuyor. Bu adreslerden birisi de Sadabad Sarayı. Hanedan üyelerinin yazlık olarak kullandığı Sadabad Sarayı bugün müze olarak hizmet veriyor.

Tarihi ve ihtişamının yanı sıra Sadabad Sarayı'nın ayrı bir önemi daha var. Zira Sadabad Sarayı’nın mutfağı son dönem saray geleneğinin önemli parçalarından birisi olarak kabul ediliyor. Yaklaşık 100 yıllık tarihiyle mutfak aynı zamanda bir dönemin en yakın tanığı.

Muhammed Rıza Şah, 1979 yılındaki devrim ile Sadabad Sarayı'nı terketti. Şah'tan sonraki yeni yönetimse saraya yerleşmedi. Dolayısı ile saray mutfağı da Şah ve ailesinin terkettiği haliyle kaldı. Muhammed Rıza Şah mutfağın içerisindeki eşyaları yenilese de çok fazla kullanamadı. Sadece dört yıl bu mutfakta yemek yendi. Mutfakta kullanılan tabaklar altın, bazıları da çini işlemeliydi. İhtişamı seven Şah ve ailesi bütün eşyaları yurt dışından getirtmişti.

İran'a has yemeklerin pişirildiği mutfakta aynı zamanda Batılı ülkelere ait yemekler de pişiyordu. Çok sayıda aşçı ve yardımcının çalıştığı mutfakta yemekler büyük kaplarda hazırlanıyordu.

Sadabad Sarayı sadece Şah ve ailesinin yaşam alanı değil, devletin de merkeziydi. Resmi toplantılar burada düzenlenirken, devlet görevlileri de farklı binalarda görev yapıyordu.

 

Fatih Sabuncu

Yayın Tarihi: 29 Temmuz 2016 Cuma 10:51 Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2016, 10:51
YORUM EKLE

banner19

banner36