İran sanatı Tiran'da sergileniyor (video)

Binlerce yıllık köklü ve zengin İran kültürü, İran Kültür Haftası’yla Tiran'a taşındı. ''Tahran'dan Tiran'a'' adlı etkinlik kapsamında üç sanatçının yapıtları sergilendi.

İran sanatı Tiran'da sergileniyor (video)

Arnavutluk’un başkenti Tiran’daki müze sergi salonu bu hafta farklı bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Tarihi, sanatı, mimarisi ve edebıyatı ile dikkat çeken İran kültürü buraya taşındı. "Tahran’dan Tiran’a" adıyla hayata geçirilen etkinlik İran Kültür Haftası kapsamında düzenlendi. Tahran’dan Tiran’a etkinliği; farklı coğrafyalardaki, farklı kültürlerin birbirlerini daha iyı tanıması, savaşların egemen olduğu dünyada barış ve kardeşliğin öne çıkarılması amacına sahip.

Etkinlik nedeniyle İranlı üç sanatçının el yapımı eserleri sergilendi. Sanatçıların farklı tarzdaki eserlerini buluşturan sergiye, Doğu kültürünü yakından tanımak isteyen Arnavutlar da büyük ilgi gösterdi. Minyatür sanatçısı Ram Amir Tahmasebi de eserleriyle Tiran'a konuk olan sanatçılar arasındaydı. Hat sanatçısı Ali Murtezai'nin de Kuran-ı Kerim’den ayetlerin yer aldığı tablolarında İslam dininin bir hayat dini olduğunu anlatan temalar öne çıkıyor. Sergide İran'ın önemli el sanatları arasındaki gravürler de  yer alıyor. Sanatçı Muhammed Hejdari bu sanatı, tabloların yanı sıra bakır ve altından yapılan vazo, sürahi gibi eserlere işliyor.

Tiran'daki sergide kültürlerin birbiriyle tanışarak ve anlaşarak barışın egemen olacağı vurgusu öne çıkıyor. Binlerce kilometre uzaklıktaki iki başkenti buluşturan etkinlik 21 Şubat’a kadar açık kalacak.

 

Gençer Tatar haber verdi

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2016, 16:21
banner12
YORUM EKLE

banner19