İran halıları tabloları aratmıyor (Video Haber)

Dünyanın en eski kültürlerinden olan İran'da bu kültürün simgelerinden biri olan halılar görücüye çıktı. 22. kez düzenlenen İran Halı Fuarı’nda sergilenen ve sanat eserini andıran halılar büyük ilgi gördü.

İran halıları tabloları aratmıyor (Video Haber)

 

Dünyaca ünlü İran halılarını gözler önüne seren İran Halı Fuarı, bu yıl 22. kez kapılarını açtı. Beş bin yıllık İran medeniyetinin sembolü olan birbirinden değerli halılar geleneksel desenleriyle ziyaretçileri büyüledi.

Fuar için 20 ayrı şehirden halılar geldi. Birbirinden güzel halıların bulunduğu bu fuarda isteyenler halıları da satın alabiliyor. Fuar organizasyonundan bir yönetici şu bilgileri verdi: “Fuara, Güney Azerbaycan, İsfahan gibi eyaletlerden 560 üretici katıldı. Bunlar içerisinde kilim üretenler de var. Yurt içi ve dışından çok sayıda ziyaretçi geldi fuara. Onlara ürünler hakkında bilgi verildi. Genel itibari ile fuar amacına ulaştı diyebilirim."

Bir ziyaretçi ise fuarla ilgili izlenimlerini şöyle aktardı: “Ben başka ülkelerin ürünlerini görmedim ancak İran halısının daha iyi olduğunu tahmin ediyorum. Özellikle süs olarak kullanılan halı çerçeveler, 3 boyutlu olanlar da bana ilginç geldi.

İran’ın tarihi ve kültürel zenginliğinin ilmek ilmek işlendiği halıların buluştuğu fuar, değerli tabloların yer aldığı bir sanat galerisi görünümünde. İran’da halı demek alında biraz da resim sanatı demek ve bu resim sanatı yanımdaki bu tabloda da görülebiliyor. Ancak sizi yanıltmasın, bu tablo ipliklerden işlenmiş, yani boyadan yapılmamış ve tam bir İran halısı.”

Diğer bir ziyaretçi ise, “Bu parçalar yüzlerce halıdan toplanıyor. Eski olan bu halıları pazardan alıyoruz. Yıkama gibi çeşitli işlemlerden sonra beyazlatıyoruz ve sonra yine boyuyoruz. Bu boyalar da kalıcı oluyor. Daha önce ayrılan parçaları yeniden birleştiriyoruz. Ve bu halılar ortaya çıkıyor” ifadelerini kullandı.

Fuarda ünü ülke sınırlarını aşmış ipek halıların yanı sıra modern çizgileri ile dikkat çeken halılar da yer alıyor. İran’ın milli kültürünün bir parçası olan ve 40 milyon tümenden oluşan ipek halıların fiyatları 25 bin TL’yi buluyor. Bir halı üreticisi halılar hakkında şu bilgileri veriyor: “Ürünlerin rengi bitkilerden alınmış doğal renkler. Bunlar ilkbaharda toplanan yünle üretilmiş ürünler. 30 yıl öncesine kadar gabbe sadece köylerde kullanılırdı. Artık bu ürün Avrupa ve dışarıya ihraç ediliyor.”

Farklı ülkelerden ziyaretçiler, satın almasalar dahi dünyaca ünlü halıları yakından görmek için Tahran’da düzenlenen 22. İran Halı Fuarı’na büyük ilgi gösteriyor.

 

 

Fatih Sabuncu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2013, 16:38
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13