İran devletinin övündüğü sanatçı: Farsçiyan (video)

İran'ın başkenti Tahran'da bulunan Farsçiyan Müzesi'nde, İranlı minyatür sanatçısı Mahmud Farsçiyan'ın eserleri sergileniyor. Dünyaca ünlü sanatçı; yılın belli günlerinde Amerikan'dan İran'a geliyor ve bu ziyaretlerinde yeni bir tablosunu müzeye hediye ediyor.

İran devletinin övündüğü sanatçı: Farsçiyan (video)

Dünyaca ünlü İranli minyatür sanatçısı Mahmut Farsçiyan için Sadabad Sarayı'nın içinde bir minyatür müze bulunuyor. Farsçiyan Müzesi ismiyle hizmet veren müze Farsçiyan'nın tablolarından oluşuyor.

Farsçiyan'ın tablolarının birçoğu dünyanın çeşitli ülkelerinde sergileniyor. Bütün dünyada ve özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nde beğeniliyor. Farsçiyan'ın eserlerinin bir kısmı ise Tahran'daki Farsçiyan Müzesi'nde ziyaretçiler ile buluşuyor.

Minyatür sanatçısı Farsçiyan 1930'da İsfahan'da doğdu. Babası İsfahan halı sanatçılarının önde gelen temsilcilerinden biriydi. Resime olan ilgisi nedeniyle babası Farsçiyan'ı Hacı Mirza Aya İmami'ye gönderdi ve ders almasını sağladı. Ardından İsfahan'da güzel sanatlar lisesinde okudu, sonrasında Avrupa'da eğitim gördü. Farsçiyan Avrupa'da minyatür üzerine bir müze açtı. Kendisi de bu müzede çalışıyordu. İranlı sanatçı müzede sergilediği eserleri sayesinde dünyanın tanıdığı bir münyatür sanatçısı haline geldi.

"Böyle bir sanatçıyı yetiştiren halka sadece hürmet dili ile konuşmak gerekir"

Şu an New Jersey'de yaşayan Mahmud Farsçiyan, yılın belli günlerinde İran'a geliyor. Her geldiğinde yeni bir tabloyu İran'daki Farsçiyan Müzesi'ne armağan ediyor. İran'ın en tanınmış sanatçılarından biri olan Mahmud Farsçiyan, eserleri ve müzesiyle alakalı şunları söyledi: “Üzerinde hala çalıştığım resimlerim var. Burada halkın gelip de yakından bakabileceği resimler de var. Bu ziyaretimde gökyüzü ile alakalı bir resim getirdim. Miraç'ta Cebrail Aleyhisselam Peygamberimiz Efendimiz'e 'Benim sınırım burası. Ben buradan daha yukarıya gidemem, yanarım. Ama sen peygamberlerin en yücesisin.' diyor ya, işte o hâli tasvir ediyor, Cebrailin Kanatları isimli resmim.”

Müzedeki etkinliğe katılan İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarifi, konuşmasında Batılılar ile gerçekleştirdikleri toplantılarda İranlı sanatçı Farsçiyan'ın eserlerinden de faydalandıklarını vurguladı. Zarifi şu ifadeleri kullandı: “Toplantılarda hocamızın kitabını hediye ettim ve dedim ki bu kitaba bakın, böyle bir sanatçıyı yetiştiren halka sadece hürmet dili ile konuşmak gerekir.”

Sadadabad Saray Kompleksi'nde bulunan Farsçiyan Müzesi hafta içi her gün ziyarete açık.

 

Fatih Sabuncu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2015, 11:39
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13