Iraklı Kürtler Türkçe öğreniyor (video)

Sırtını Erbil Kalesi'ne veren KitapçılarÇarşısı, Erbilli kitapseverlerin uğrak noktası. Çarşıda son basılan kitaplara da rastlamak mümkün. Raflarda en dikkat çeken kitaplar ise Türkçe öğrenme rehberleri. Simla Yerlikaya yazdı.

Iraklı Kürtler Türkçe öğreniyor (video)

 

 

Erbil'de kale çevresinde bulunan şehrin önemli yerlerinden biri de Kitapçılar Çarşısı. Erbilli kitapseverlerin uğrak yeri olan çarşıda, Irak'ta basılan son kitaplarla birlikte birçok konuda eser bulunuyor. Çarşıdaki sahafların raflarındaysa, Irak tarihinin izlerine rastlamak mümkün.

20 civarında dükkânın bulunduğu çarşıda dinden tarihe, siyasetten edebiyata her konuda eser bulunuyor. Özellikle 2 binlerden sonra hem çarşıdaki dükkân sayısı, hem de okuyucu sayısı artış gösterdi.

Türkçe rehber kitaplar raflarda

Çarşıda, Türkiye’yi yakından ilgilendiren eserler de var. Dükkânların raflarında Türkçe öğrenme rehberlerine sıklıkla rastlanıyor. Kitap tezgâhlarında dikkat çeken bir başka eser ise, “Türkiye’nin Kuruluşunda Kürtlerin Rolü” isimli bir kitap.

Erbil ve Süleymaniye’deki yayınevlerinin bastığı en son kitaplar bu çarşıda okuyucuyla buluşuyor. Ancak sadece yeni kitapları değil, yıllara meydan okuyan ve Irak tarihini yansıtan eski eserleri de bu çarşıdaki sahaflarda bulmak mümkün. Çarşı esnafıysa satışlardan ve halkın ilgisinden memnun. Her geçen gün kitaba ilginin arttığını, en geniş okur kitlesinin ise üniversite öğrencileri olduğunu söylüyorlar.

Edebi, felsefi ve siyasi kitaplar

Kitapçılar Çarşısı esnafı, çarşıda her konuda kitabı bulmanın mümkün olduğunu, bununla birlikte son dönemde dil kitaplarına ilginin arttığını söylüyor. Her zaman satışı olan ürünlerin felsefe, siyaset ve edebi eserler olduğunu belirten çarşı esnafı, çeşitliliği okuyucunun ilgisine göre belirlediklerini ifade ettiler.

Çarşıdaki her dükkânın bir uzmanlık alanı var. Kitapçılar Çarşısı'ndaki esnafın kimisi yalnızca dini eserler satarken, kimisi de sadece okul kitapları bulunduruyor. Dini eserler de çarşıda çokça rağbet görüyor. Geçtiğimiz günlerde Mevlit kandili münasebetiyle, kitapseverler Peygamberimiz Hz. Muhammed'in hayatını konu alan eserlere ulaşmak için Kitapçılar Çarşısı'na akın ettiler.

Erbilli kitapseverlerin kimi yeniden Sevgili Peygamberimizi okumak, kimi ise çocukları için, çarşıdan siyer kitapları aldılar. Çeşitli ilgileri bulunan kitapseverlerin uğrağı Kitapçılar Çarşısı, Erbil halkının kültürel atmosferini de yansıtıyor. 

 

 

Simla Yerlikaya yazdı

Yayın Tarihi: 05 Şubat 2014 Çarşamba 13:40 Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2014, 13:47
YORUM EKLE

banner19

banner36