İlhami Atalay Minyatür Sanatı ve İslam'ın Resme Bakışı Üzerine Konuştu (video)

İstanbul Tasarım Merkezi "Noktadan Kubbeye İslam Sanatı" adlı atölye çalışmasına ev sahipliği yapıyor. Uzman konukların katıldığı atölye, “Minyatür Sanatı Ve İslam’ın Resme Bakışı” adlı ders için ressam İlhami Atalay'ı ağırladı.

İlhami Atalay Minyatür Sanatı ve İslam'ın Resme Bakışı Üzerine Konuştu (video)

"Noktadan Kubbeye İslam Sanatı" adlı atölye çalışması İstanbul Tasarım Merkezi'nde başladı. Ağustos ayı süresince devam edecek atölyede, İslam sanatına ufki bır kapı aralanıyor. Atölyede, hayatın her gün birileri tarafından dizayn edilip laboratuvar ortamlarında estetize edildiği modern çağda, İslam sanatı her yönüyle değerlendiriliyor. Ayrıca, Anadolu kadınlarının giydiği şalvarlardaki desenlerden yemek yenilen tabaklardaki motiflere, Divriği Ulu Camii’nin taç kapılarından kapının üzerindeki geometrik desenlere kadar İslami motifler üzerinde duruluyor.

Hat sanatında Allah’ın dilinin, cami kubbelerinde Allah’ın kudretinin, tezyinatta da Allah’ın güzelliğinin arandığı zamanlardan, her şeyin sadece seyredildiği günümüze gelene dek İslam sanatının hayatın içindeki görünümlerini keşfetmek atölyenin temel kuramını oluşturuyor. Sanat tarihçisi, eğitimci-yazar İsmail Erdoğan’ın moderatörlüğünde görsel-işitsel sunumlarla gerçekleştirelen derslerde  uzman konuklar da ağırlanıyor. Bu çerçevede "Noktadan Kubbeye İslam Sanatı" atölyesinde İlhami Atalay da “Minyatür Sanatı Ve İslam’ın Resme Bakışı” konulu bir ders verdi.

"Kendi farklılığımızın şuurunda değiliz"

Minyatür sanatının dayandığı ilkelerin konuşulduğu ve bir biçim olarak minyatür sanatının ele alındığı söyleşide, İslam’ın resme bakışı da irdelendi. “Neden resim sanatında yokuz? Yapamadığımız için mi, yoksa yapmadığımız için mi?” sorusuna cevaplar sunuldu. Bunun yanı sıra İslam ülkelerinin resme bakış açısı da ele alındı. İlhami Atalay şu şekilde konuştu: "Her şey Batı’nın bakış açısına göre değerlendirmekten kaynaklanıyor. Sanatı da Batı’nın bakış açısına göre değerlendiriyoruz. Bizim kültürümüz, bizim inancımıza göre sanatın nasıl olması gerektiğini düşünmüyoruz. Batı’nın anlayışına göre ne olması gerektiğine odaklanıyoruz. Sanatı Hristiyan Batı, Yunan putperestliği üzerine monte etmeye çalışıyoruz.

Felsefesiz sanat olmaz. Her sanatın bir felsefesi vardır. Sanatımız, Batı’nın sanat felsefesine göre uyarlanmaya çalışılınca, işte uydu sanat ve taklit sanat bocalamaları ortaya çıkıyor. Ne olduğumuzu bilemiyoruz. Onların düşüncesine göre, onlar gibi sanat üretiyoruz. Batı için üretiyoruz. Kendi farklılığımızın şuurunda değiliz. Batı’ya özeniyoruz.”

İlhami Atalay kimdir?

1948'de Artvin'de dünyaya gelen ressam İlhami Atalay, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'ni bitirdi. Duvar halıcılığı dalında ihtisas bursunu kazanarak Avrupa'ya gitti. 1973/78'de Berlin Güzel Sanatlar Akademisi ve tatbiki sanat akademilerinde resim ve duvar halısı ihtisasını tamamladı. 1974/75'te Fransa'da duvar halısı ve sanat araştırmalarında bulundu. 1975/76 yıllarında İsviçre'de, İspanya'da tekstil obje, duvar halısı ve sanat çalışmaları gerçekleştirdi. 1976'da Londra'da sanat araştırma ve incelemelerinde bulundu. 1977/78 yıllarında tekstil obje duvar halısı dalında tez hazırlıkları ve kitap çalışmalarını yaptı. 1981/83 yılları arasında serbest desinatör olarak çalıştı. 1983’te İstanbul'a döndü ve yeniden resim çalışmalarına başladı. 1984'te “İlhami Atalay Sanat Galerisi”ni açtı ve “Dinamizm” grubunun hazırlık çalışmalarını sürdürdü. İlhami Atalay resim çalışmalarını kendi atölyesinde sürdürmeye devam ediyor.

 

Ayşe Sonuşen

Yayın Tarihi: 16 Ağustos 2016 Salı 12:18 Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2016, 12:18
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26