İki dilde Hz. Mevlana muhabbeti (video)

İranlı kaligrafi sanatçısı Nader Unsuri 'İki Dil Bir Aşk Hz. Mevlana' adlı bir sergi açtı. Tahran Yunus Emre Türk Kültür Merkezi'ndeki sergi, kaligrafi sanatının farklı uygulamalarından oluşuyor.

İki dilde Hz. Mevlana muhabbeti (video)

Nader Unsuri, İran'ın önde gelen hat ve kaligrafi sanatçılarından. Sanatçı yeni açacağı sergisi için Hz. Mevlana temasını belirledi. Hz. Mevlana'nın beyitlerini kaligrafi ve hat sanatıyla işledi. Yunus Emre Kültür Merkezi'nin ev sahipliği yaptığı, Hz. Mevlana'nın beyitlerinden oluşan 'İki Dil Bir Aşk: Hz. Mevlana' sergisi Tahran'da açıldı.

İran'ın en tanınan kaligrafi ustası olan Unsuri, bir Türkiye âşığı. Sık sık Türkiye'yi ziyaret eden sanatçı, kaligrafi sanatıyla da Türkiye'deki örnekleri gördükten sonra tanıştı. Ülkesine döndükten sonra kaligrafi sanatını ilk kez seramik bardakların üzerine uyguladı. Ardından kişisel gayreti ile kaligrafi sanatında eserler vermeye başladı.

Hz. Mevlana'nın şiir ve sözlerini topladı

Kaligrafi sanatçısı Nader Unsuri, sergi ve sanatıyla ilgili şu şekilde konuştu: “İran'da 3 ay önce de bir sergim açıldı. İranlılar çok beğendi. Sonra daha iyi işler yapmak istedim. Hz. Mevlana'nın beyitlerini bir sergiyle buluşturmayı arzuluyordum. Allah'ın da yardımı ile başardım. Hazırlık aşamasında internetten araştırmalar yaptım ve arkadaşlarımdan aldığım kitaplar sayesinde sözleri toparladım. En ünlü şiir ve sözlerini bir araya getirdim. Hz. Mevlana İranlılar tarafından da çok sevilen bir şahsiyet. Çalışmalarımı da Türkçe ve Farsça olarak yaptım."

Aynı zamanda Yunus Emre Kültür Merkezi'nde İranlı öğrencilere Türkçe kaligrafi dersleri veren Unsuri'nin yeni sergisindeki eserler küçük meblağlar karşılığında satılabiliyor. Böylece bir çok İranlı sanatsever de evlerinin duvarlarını Türkçe yazılı Hz. Mevlana beyitleri ile süslüyor.

İçinde Türkiye sevgisini barındıran Unsuri'nin 50 eserden oluşan sergisi Tahran Yunus Emre Kültür Merkezi'nde ziyaretçilerini bekliyor.

 

Fatih Sabuncu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2015, 13:50
YORUM EKLE

banner19