İhtiman'daki zaviye yalnızlığa terkedildi (video)

Bulgaristan topraklarında yer alan en eski Osmanlı yapılarından biri Sofya yakınındaki İhtiman kentinde bulunuyor.

İhtiman'daki zaviye yalnızlığa terkedildi (video)

Bulgaristan'ın tarihi öneme sahip İhtiman kasabası, Osmanlı'nın Balkanlar'da ilk fethettiği yerlerden. Bulgaristan topraklarında yer alan en eski Osmanlı yapılarından biri Sofya yakınındaki İhtiman kentinde bulunuyor. Mihaloğlu Mahmut Bey tarafından yaptırılan hamam ve zaviyenin 1380-1395 yıllarında yaptırıldığı tahmin ediliyor. Ancak, ülkede yer alan yüzlerce Osmanlı eserinin kaderini burada da görmek mümkün. Kapılar kapalı. Zaviye ise “Roman Termalleri” adıyla yok edilmeye mahkûm bırakılmış vaziyette.

1370'de Osmanlı komutanı Lala Şahin tarafından alınan kasabanın tarihi ile ilgili kaynaklar Türk ve Bulgar arşivlerinde mevcut. Ancak, 1877-78 Osmanlı-Rus savaşı sırasında büyük tahribata uğrayan İhtiman'da tarihi izleri görmek artık çok zor. Tek tek yok edilen yapılardan geriye yalnızca Gazi Mihaloğlu Mahmud Bey zâviyesi ve hamamı ayakta kalmış. 1980’lerde restore edilen hamam, sanat galerisi olarak kısa süre işlev gördükten sonra kapatılmış. Yalnızlığa terk edilen zâviye ise bugün harap durumda.

Burası Cami mahallesi olarak anılıyordu

Zaviyenin yakınındaki bir evde yaşayan Natka Balabanova, yapının eski günlerdeki halini şu sözlerle ifade etti: “70 yıldan beri zaviye karşısındaki evde yaşıyoruz. Bu yapıyı ailemiz anlatıyordu, burada faal bir de cami varmış, çok güzel bir yapıymış. Yüksek bir minareye sahipmiş. Gelip giden çok oluyormuş. Ancak gözlerimizin önünde bir tarih yok oluyor, çöküyor. Çok üzülüyorum.”

Hristo Balabanov ise bulunduğu mahallenin önceleri Cami Mahallesi olarak anıldığını söylerken sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Biz, eskiler buna cami deriz. Eskiden beri 'nerede yaşıyorsun?' dediklerinde 'Cami Mahallesi’nde oturuyorum' deriz. Şimdi bize kaynak yok deniliyor ve her gün çöküyor. Roman çocukları da oradan tuğlalar çalıyor, yapıyı daha da harap ediyor. Ayrıca yapının bu son durumu çok tehlikeli, birinin üstüne yıkılabilir.”

Kervansaraydan geriye bir duvar kaldı

Osmanlı'dan kalan, yok olmaya yüz tutmuş tarihi izlerden biri de Sofya yakınındaki Novi Han köyünde saklı. 15. asırda İstanbul’dan Belgrad’a doğru yoğun bir yolcu akımı yaşanır. Bulgar topraklarında da Svilengrad’dan başlayarak, Harmanlı, Filibe, Pazarcık, Sofya’ya kadar kervansaraylar kurulur. Şimdi ayakta kalan tek kervansaray Novi Han köyünde. Kervansarayın sadece bir cephesi kalmış durumda.

1670'de inşa edilen han ve kervansaray'dan geriye yalnızca duvarlar kalsa da halen içinde bulunduğu köye adını veriyor. Köy adını Novi Han, yani 'yeni han' kelimesinden alıyor. Dönemin görkemli yapısı, çek tarihçi ve Bulgar siyasetçi Konstantin Josef Jirecek'in 1880 tarihli seyahatnamesinde de geçiyor. O tarihte terk edilen kervansarayda, birkaç yüz atlının toplanabileceği geniş bir avlu, şadırvan ve küçük cami kalıntılarının bulunduğu yazıyor.

 

Sevda Dükkancı haber verdi

Yayın Tarihi: 28 Mayıs 2015 Perşembe 10:27 Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2015, 10:27
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26