İbni Haldun yeniden anlaşılmaya muhtaç (Video Haber)

Mukaddime eseri ile tanınan 14. yüzyıl İslam tarihçisi, düşünür, devlet adamı İbn-i Haldun, İstanbul'da düzenlenen bir sempozyumla anıldı..

İbni Haldun yeniden anlaşılmaya muhtaç (Video Haber)

 

14. yüzyılda yaşamış olan düşünür, tarihçi ve devlet adamı İbni Haldun’un yaşamı ve eserleri İstanbul’da düzenlenen bir sempozyumda ele alındı. Bağcılar Belediyesi ve Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen sempozyuma farklı ülkelerden konuşmacılar katıldı.

İlk bilimsel çalışmalarını hukuk üzerine yapan İbni Haldun, daha sonra matematik, edebiyat ve hadis dallarında öğrenim gördü, döneminin bilim adamlarından ders aldı. 1406 yılında hayata veda eden İbni Haldun’un amacı, İslam medeniyetinin tarihi ve sosyolojik problemlerine ışık tutmaktı. Çeşitli akademisyenler tarafından modern tarihçiliğin, siyasal bilimlerin ve sosyolojinin kurucusu olarak gösterilen, kendine has fikir ve metodları ile Ortaçağ dünyasında çığır açan, gelecek nesiller üzerinde derin izler bırakan İbni Haldun’un yaşamı ve eserlerinin tartışıldığı "Uluslararası İbni Haldun Sempozyumu"un açılış konuşmasını Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı yaptı.

Yeni bir ilgi var İbni Haldun'a

Sempozyumun konuşmacıları arasında, adı yaşayan en önemli 100 entelektüel arasında anılan Afrika Çalışmaları Birliği başkanı Ali Mazrui de yer aldı. Sempozyumda, İbni Haldun'un hayatından eserlerine, bilim dünyasına katkılarına kadar birçok konu ele alındı. ''İbni Haldun gözüyle Arap Baharı ve Gezi Olayları'' başlığının da konuşulduğu sempozyuma, yerli ve yabancı akademisyenlerin ilgisi büyüktü.

Ali Mazrui sempozyum hakkında şunları söyledi: “Yeni bir ilgi var İbni Haldun'a. Bu akademik çevrede de özellikle gelişen bir şey. İbni Haldun yeniden anlaşılmaya çalışılıyor. Yeniden onun söylediği şeylerin dünyamıza katkıda bulunabileceği noktasının üzerine düşünülüyor. Akademik çevrede büyük bir gelişme oluyor. Bunun yanında ben hâlâ İbni Haldun'un 14. yüzyılda Afrika'da yaşamış bir düşünür olmasına rağmen Afrika’da o kadar tanınmadığını düşünüyorum. Biz onu yeni keşfediyoruz. Bu açıdan bu sempozyumun bana da katkıları olacağını inanıyorum.”

Sempozyumun katılımcılarından Somali Sosyal İşler Bakan Yardımcısı Nadifa Mohamed Osman ise yaptığı konuşmada şu noktalara temas etti: “Türkiye'de bir İbni Haldun konferansı olduğunu duyunca, özellikle de açılış konuşmasını Ali Mazrui'nin yapacağını duyunca katılmak istedim. İbni Haldun'un İslam dünyasında çok önemli ve pozitif nüfuzu olan bir insan olduğunu düşünüyorum. Onun adı ve eserlerinin bu tip sempozyumlarla tanıtılması çok önemli.”

 

 

Hamza Türkyıldız haber verdi

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2013, 14:25
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13