Hz. Mevlânâ'nın fikirleri her zaman canlı (video)

Hz. Mevlânâ'nın Şeb-i Arus’unun 740. Yıldönümünde, İstanbul'da bir panel düzenlendi. Panele yurtiçinden ve yurtdışından akademisyenler katıldı. Tuğçe Özerdem yazdı.

Hz. Mevlânâ'nın fikirleri her zaman canlı (video)

 

 

Büyük İslam Velisi Hz. Mevlânâ'nın hayatı, beyitleri ve yüzyıllara damga vuran sözleri, İstanbul Üniversitesi Avrasya Enstitüsü'nde düzenlenen panelde konuşuldu.

Hz. Mevlânâ'yı anma paneli ahrete hicretinin 740. Yıldönümünde, İran Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ve İstanbul Üniversitesi tarafından düzenlendi. Programın açılış konuşmasını İran'ın İstanbul Başkonsolosu Muhsin Murtazayfer yaptı. 

Aynı dili konuşmak bizim için şeref

Hz. Mevlânâ'nın eserlerinin, insanlığın yol göstericisi olduğunu söyleyen Muhsin Murtazayfer, "Eserleri her zaman okundu ve bundan sonra da okunacaktır. Hz. Mevlânâ'nın şiir dili olarak Farsçayı tercih etmesi, bizim için büyük bir şereftir.

Hz. Mevlânâ ile aynı dili konuşmak, bizim için büyük bir gurur kaynağı. Bu program, iki ülke arasındaki ortak bir çalışmanın ürünü. Çünkü bu iki ülke, tarih ve kültür olarak ortak bir geçmişe sahip," şeklinde konuştu.

Osmanlı’ya tesiri konuşuldu

Programa, Türkiye ve İran'dan katılan akedemisyenler, "Türk Kültüründe Hz. Mevlana" ve "Osmanlı'nın Hz. Mevlânâ'ya Bakışı" başlıklarıyla, büyük mutasavvıf Hz. Mevlânâ Muhammed Celâleddin-i Rûmî'yi anlattılar.

Hz. Mevlânâ'nın yaşadığı dönemden bu yana, dünyanın her köşesinde fikirlerinin itibar gördüğünü ve sanatının büyük etkilerinin görüldüğünü ifade eden akademisyenler, bu büyük İslam önderinin, Osmanlı döneminde de tesirinin devam ettiğini söylediler. 

Mesnev-i Şerif birçok kez şerh edildi

Osmanlı münevverlerinin, Hz. Mevlânâ'nın en bilinen eseri Mesnevi-i Şerif'i, daha iyi anlatmak ve izah etme gayretleri güttüklerine değinilirken, bu yöndeki çabaların meyvesi olan Mesnevi-i Şerif şerhlerinin sayısının bir hayli fazla olduğuna dikkat çekildi. 

 

 

Tuğçe Özerdem yazdı

Yayın Tarihi: 20 Aralık 2013 Cuma 15:50 Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2013, 15:50
banner25
YORUM EKLE

banner26