Hz. Mevlâna Erbil'de anıldı (video)

Hz. Mevlâna’nın vuslatının 740. yıldönümü nedeniyle, Kuzey Irak’ın Erbil şehrinde Şeb-i Aruz ayini gerçekleştirildi. Simla Yerlikaya yazdı.

Hz. Mevlâna Erbil'de anıldı (video)

 

 

Erbil'de Hz. Mevlâna'nın 740. vuslat yıldönümü için düzenlenen etkinliğe, Erbil Valisi ve Türkiye Erbil Başkonsolosu da katıldı.

Saad Abdullah Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinlikte, Türkiye’den gelen tasavvuf musikisi grubu ve semazenlerin gösterisi yer aldı. Başta Erbil Valisi Nevzat Hadi ve Türkiye Erbil Başkonsolosu Mehmet Akif İnam olmak üzere, anma törenlerine birçok yetkili katıldı.

İzleyiciler de, Hz. Mevlana’nın Erbil’de hatırlatılmasından memnun oldular. 

Hz. Mevlana’nın mesajı birlikti

Erbil'de böylesi faaliyetlere hasret kaldıklarını söyleyen izleyiciler, şehirde bu kültürü yaşamaya, yaşatmaya ve canlandırmaya ihtiyacı olduklarını ifade ettiler.

Programa katılan bir Erbilli, “Böyle bir programı gerçekleştirenlere çok teşekkür ediyorum. Sanıyorum ilk kez böyle bir program gerçekleşiyor. Hz. Mevlana’yı bu şekilde andığımız için mutluyum. Çünkü Hz. Mevlana’nın insanlara verdiği mesaj, birlik ve muhabbet. Özellikle şu dönemde de, Türkler ve Kürtlerin özellikle bu mesaja ihtiyaç duyduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Türkmenoğlu hemşerileri ile buluştu

Programda sahne alan solist Ömer Türkmenoğlu için ise, konserin ayrı bir önemi vardı. Aslen Erbilli olan Türkmenoğlu, bu vesileyle hemşerileri ile buluştuğu için de heyecanlıydı. Türkmenoğlu, "Aslında benim için çok heyecan verici bir olay. Çünkü neredeyse 20 senedir, kendi memleketimde konser vermiyordum. Umarım buradaki insanların da hoşuna gitmiştir program" diye konuştu.  

Hem Kürtçe hem Türkçe sunulan programın ardından, ziyaretçilere konferans salonunda yemek de verildi.

 

 

Simla Yerlikaya yazdı

Yayın Tarihi: 27 Aralık 2013 Cuma 15:27 Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2013, 15:27
banner25
YORUM EKLE

banner26