Hz. İbn Arabî hayatını değiştirdi (video)

Türk sinemasının öncü isimlerinden senarist ve yazar Ayşe Şasa geçtiğimiz yılın 16 Haziran'ında dünyaya veda etmişti. Ayşe Şasa yıldönümünde kabri başında da anıldı.

Hz. İbn Arabî hayatını değiştirdi (video)

Ayşe Şasa, şu sözlerle başlamıştı hatıralarını anlattığı 'Bir Ruh Macerası' adlı kitabına: “Bundan yedi, sekiz yıl önce, bir gün, kendisine derin saygı beslediğim bir Allah dostu bana, hatıralarımı kayda geçirmemi buyurunca, bir an irkilmiş, düşüncelere dalmıştım. Nasıl olacaktı? Geriye dönüp ağır sıkıntılarla dolu çocukluk ve gençlik yıllarımı hatırlamak bile bunalım ve daralma veriyordu.”

1941'te dünyaya gelen Şasa, Türkiye'nin içinde bulunduğu batılılaşma hareketinin etkisiyle Alman mürebbiyelerin elinde büyüdü. Robert Koleji'ni bitirdikten sonra sinemayla tanıştı. 1963'ten itıbaren Türk sinemasına yeni bir soluk getiren senaryolara imza attı.

10 yıl boyunca inziva dönemi yaşamıştı

Kendisini Marksist olarak tanımladığı bu yıllarda Kemal Tahir'le kurduğu güçlü dostluğun etkisi ile sinemayı bir düşünce aracı olarak kullandı. Ünlü yönetmen Atıf Yılmaz'la evliliğinin ardından Türk sinemasına yön veren bir düşünce akımının içinde oldu.

"Son Kuşlar", "Ah Güzel İstanbul", "Gramofon Avrat" gibi unutulmaz filmler onun kaleminde hayat buldu. Sinemayla dolu yıllarını Yeşilçam Günlüğü kitabıyla yayınladı. 1980'li yıllarda ağır bir psikolojik rahatsızlık geçirdi Ayşe Şasa ve sinema sektöründen çekildi. Şifozren tehşisi konan Şasa on yıl boyunca inziva dönemi yaşadı. Bu dönemde yanında 3. eşi senarist Bülent Oran vardı.

Tasavvufi bir bakışla kurtulduğu bu süreci, kendisi için uyanış olarak tanımladı. Hz. İbn Arabi'nin etkisiyle hem hayata hem sinemaya bakış açısı değişti. Rus yönetmen Andrei Tarkovsky'nin film dilini önemsedi, rüya sineması kuramı üzerinde düşünceler geliştirdi.

Çok sayıda ödülün sahibi olan Ayşe Şasa uzun süredir tedavi gördüğü kanser hastalığına yenik düşerek 16 Haziran 2014'de dünyaya veda etti. Vefatının ardından Ayşe Şasa hakkında sayısız yazı yazıldı, paneller düzenlendi.

Hayret perdesini temaşa

Türk sinemasında özel bir yere sahip olan senarist ve yazar Ayşe Şasa hakkında geçtiğimiz günlerde bir de kitap yayınlandı. Serdar Arslan'ın yayına hazırladığı kitabın ismi Hayret Perdesini Temaşa. Kitap, Ayşe Şasa hakkında dostlarının yazdıkları yazılar, onunla yapılan son söyleşiler ve vefatından sonra yazılmış derleme yazılardan oluşuyor.

Hayret Perdesini Temaşa kitabı, Şasa hakkında yapılacak çalışmalar, yazılacak kitaplar, çekilecek belgeseller ve filmler için de bir adres özelliği taşıyor. 

 

Hamza Türkyıldız haber verdi

Yayın Tarihi: 17 Haziran 2015 Çarşamba 13:07 Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2015, 13:07
banner25
YORUM EKLE

banner26