Hz. Ali türbesine ziyaretçi akını (video)

Irak topraklarında birçok İslam büyüğünün türbeleri bulunuyor. Bunlardan en meşhurları ise Peygamber Efendimizin (s.a.s) 'İlmin Kapısı' olarak nitelendirdiği Hz. Ali (r.a) ve torunu Hz. Hüseyin'in (r.a) türbesi. Simla Yerlikaya yazdı.

Hz. Ali türbesine ziyaretçi akını (video)

 

 

Hz. Ali, Kûfe'de yani Necef'in 10 kilometre doğusunda şehit edilmişti. Peygamber Efendimizin (s.a.s), “Ben ilmin şehriyim; Ali kapısıdır” buyurduğu, amcaoğlu ve damadı Hz. Ali’nin (r.a) kabr-i şerifi, yaşadığı dönemdeki kargaşalar nedeniyle bir asır boyunca saklı kaldı.

Hz. Ali'nin kabr-i şerifi Necef çöllerindeki bir tepedeydi. Torunu Hz. Zeynelabidin, ölümünden yüz yıl sonra Hz. Ali'nin kabrini buldu. Daha sonra kabrin üzerine bir türbe inşa edildi. Hz. Ali'nin 450 yıl önce inşasına başlanan türbesine, yıllar içinde yeni bölümler ve ibadethaneler eklendi.

İşlemeler ve nakışlarla bezeli türbenin duvarlarında ise. ayna işçiliğinin örnekleri dikkat çekiyor. Türbe yılın her ayında binlerce Müslüman ziyaretçiyi ağırlıyor. Ramazan ayında ise türbe ziyaretçilerle dolup taşıyor.

Peygamber ve veliler kabristanı bir vadi

Hz. Ali'nin vefatının yıldönümü olan Ramazan ayının 21. gecesinde, türbe en yoğun günlerini yaşıyor. Türbeye gelenler Kur'an-ı Kerim okuyor ve dualar ediyorlar. Mübarek Necef topraklarında Hz. Ali'nin türbesinin hemen yanı başında uzayıp giden, "El Selam" yani Barış Vadisi’nde Hz. Adem ve Hz. Nuh peygamberlerin yanı sıra, sayısız İslam alimi ve velisinin de kabirlerinin bulunduğu rivayet ediliyor.

Peygamberlerin ve âlimlerin yaşadığı Necef'in kutsal topraklarında ölmeyi arzuluyor birçok insan. Bu arzu neticesinde de dünyanın en eski mezarlığı Necef'e kurulmuş. Kabristanda Türkiye'den, Hindistan'dan, Pakistan'dan, Orta Asya ve Afrika'dan İslam âlimlerine ait türbeler bulunuyor.

Her gün yenileri ekleniyor

25 km'lik alanı kaplayan dünyanın en büyük mezarlığı olan Vadiü's Selam'da ise, her kabir farklı bir görünüme sahip. Kubbeli yapılar, üst üste binen mezarlar, tüneller ve dehlizler Necef mezarlığını farklı kılıyor.  Vadiü's Selam mezarlığındaki 5 milyon kabre her geçen gün yenileri ekleniyor.

Her yıl, özellikle şehit düştüğü Muharrem ayında dünyanın dört bir yanından ziyaretçi akınına uğrayan Hz. Hüseyin Türbesi de, görkemli yapısı ile dikkat çekiyor. Kerbela, 14 asırdır ardından mersiyeler söylenen, ağıtlar yakılan Hz. Muhammed'in (s.a.s) torunu Hz. Hüseyin'in şehit düştüğü yer.

Hz. Hüseyin’in türbesi de bu topraklarda

Peygamber Efendimizin torunu, Hz. Fatıma ve damadı Hz. Ali’nin oğlu Hazreti Hüseyin de bu topraklarda şehit edildi. Hz. Hüseyin'in türbesi  görkemli yapısı ile dikkat çekerken, türbenin içindeki süslemeler diğer ziyaretgâhlardan oldukça farklı. Birbirinin içine giren odalardan oluşan türbenin bütün duvarları, Irak'taki türbelerde sıkça kullanılan kesme camlarla bezeli. Hz. Hüseyin türbesinin ayakucunda ise, Kerbela'nın en küçük şehidi Hz. Hüseyin'in oğlu Ali Asgar'ın kabri var. 

 

 

 

Simla Yerlikaya yazdı

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2014, 16:26
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13