Hocaların hocasıdır Ömer Nasuhi Bilmen (video)

Türkiye Cumhuriyeti'nin beşinci Diyanet İşleri Başkanı olarak görev yapan büyük İslam âlimi Ömer Nasuhi Bilmen'i ve eserlerini Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Kahraman'la konuştuk.

Hocaların hocasıdır Ömer Nasuhi Bilmen (video)

Türkiye Cumhuriyeti'nin beşinci Diyanet İşleri Başkanı Ömer Nasuhi Bilmen, 1883'de Erzurum'da dünyaya geldi. Medresetü'l Kuzat'ı bitirdikten sonra Beyazıt Camii'nde imamlık yaptı. 1913'de Fetvahane'ye girdi ve 1922'ye dek burada muhtelif hizmetler icra etti. Cumhuriyetin ilanından sonra hocalık ve öğretmenlik de yapan Bilmen, 1943'de İstanbul Müftülüğü'nde göreve başladı. 1960 darbesinden sonra sekiz ay Diyanet İşleri Başkanlığı yapan Ömer Nasuhi Bilmen, buradan emekli oldu.

Çok sayıda esere imza atan Bilmen, iki eseri ile hem halk nezdinde, hem de ilim çevrelerinde tanındı. Cumhuriyet döneminde İslam hukukuna dair yazılmış ilk kitap olan “Hukuk-i İslamiyye ve Islahat-ı Fıkhiyye Kamusu” eserini kaleme aldı.

Klasik dönemin son temsilcisi diyebileceğimiz bir İslam âlimi

Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi dekanı Prof. Dr. Abdullah Kahraman, Bilmen'in hayatı ve eserleri hakkında şu ifadeleri kullandı: "O'nun eserlerinden istifade edebilen herkes için Ömer Nasuhi Bilmen önemli bir değerdir. Bir kere Türk ve İslam hukuku tarihi açısından baktığımızda Hukuk-u İslamiyye ve Istılahat-ı Fıkhiyye kamusu gerçekten geçmişin birikimini bize maddeli bir biçimde derli toplu bir tarzda, yer yer kendi yorumlarını da içerisine kattığı bir biçimde ve özellikle pek çok hukuk eserinde görmediğimiz şekilde dini hükümlerin hikmetlerini, hikmet-i teşri dediğimiz hükümlerin hikmet ve sırlarını bize açıklar. Böyle muhallet, kalıcı bir eser bırakmış olması yönüyle çok önemli bir âlim ve yazardır, bir müelliftir."

Resmi görevleri ve kitaplarının yanında Ömer Nasuhi Bilmen, mütevazı hayatı ile okuyucularının sevgisini kazandı. Prof. Dr. Abdullah Kahraman, Ömer Nasuhi Bilmen'le ilgili sözlerine şu şekilde devam etti: "Ömer Nasuhi Bilmen rahmetli Osmanlı'nın son dönemini bize özetleyen ve aynı zamanda özümseyen, eserleriyle Türkiye'deki dini hayatımıza önemli katkılar veren, klasik dönemin son temsilcisi diyebileceğimiz bir İslam âlimidir. Tabi bu bir cümleyle Ömer Nasuhi Bilmen'i özetleyebileceğimiz anlamına gelmez. Çünkü o hem kişiliği, hem ilmi birikimi hem ahlaki ve mazbut yapısı hem de Türk din hayatında klasikleşen bazı eserleriyle hakikaten geniş incelemeyi hakedecek bir müelliftir, bir âlimdir, bir hocadır, bir müftüdür, bir Diyanet İşleri Başkanı'dır, bir yazardır, bir romancıdır, bir hikayecidir, bir şairdir ve bir edebiyatçıdır."

Emekliye ayrıldıktan sonra da kitap ve ilim çalışmalarını sürdüren Bilmen, 13 Ekim 1971'de Hakk'a yürüdü. Abdullah Karahan, Ömer Nasuhi Bilmen'le ilgili sözlerini şu ifadelerle tamamladı: "Bizim ilim silsilemizde kendilerinden ilim aldığımız, feyz aldığımız hocaların hocasıdır Ömer Nasuhi Bilmen. Biz onun hem kitaplarından hem de kitaplarına yazamayıp da talebelerine vermiş olduğu, öğrencilerine vermiş olduğu o birikimden de nasiplendik şükürler olsun."

 

Yusuf Sami Kamadan haber verdi

Yayın Tarihi: 14 Ekim 2015 Çarşamba 12:53 Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2015, 13:03
YORUM EKLE

banner19

banner36