Hişam Hulufi engelleri sanatla aşıyor (video)

Tunus'ta hayatını sürdüren Hişam Hulufi, ülkesinin ender gravür sanatçılarından biri. Usta gravür sanatçısı Hulufi doğuştan duymuyor ve konuşamıyor.

Hişam Hulufi engelleri sanatla aşıyor (video)

Hişam Hulufi, sağır ve dilsiz olmasına rağmen, Tunus'ta birçok başarılı sergiye imza atmış önemli bir gravür sanatçısı. Hayatın karşısına çıkarttığı engellere rağmen, çocuk yaşından itibaren gravür oyma ve resim sanatlarına merak salan Hulufi, Tunus'un ender gravür sanatçılarından biri olmayı başaran bir isim.

Eserlerinde geleneksel kıyafetlere, enstrümanlara, el sanatları tasvirine ağırlık veren sanatçının, konuşamama ve duyamaması ise doğuştan. Gravür sanatçısı Hişam Hulufi, işaret diliyle şunları söyledi: “Çocukluğumda ağaç oymayı, tahtalara şekil vermeyi çok seviyordum. Daha sonrasında bu meziyetimi fark eden ahşap ustalarından eğitimler aldım. Ben konuşamadığım ve işitme engelli olduğumdan, hep kötü muamele gördüm. Aslında yalnız kaldığımdan kendimi sanata adadım. Kendi yeteneğimi keşfetmek, çalışmak, yeni ürünler ortaya koymak asla yalnız başıma yapabileceğim şeyler değildi. Arkadaşlarım bana devamlı, hem maddi hem manevi destekte bulundular. Bu sayede sanatımı ilerlettim, geçimimi buradan temin ettim ve evlendim. Her geçen gün gelişen el becerim, bir müddet sonra sergi salonlarında insanların takdir ettiği eserlere dönüşmeye başladı.”

Zübeyir Türki'nin eserleri beni derinden etkiledi

Kendi imkânları ve arkadaşlarının yardımı ile sanatını icra eden Hulufi, çevresinde çok da sevilen bir kişi. Uğraştığı sanatla geçimini sağlayan Hulufi, son zamanlarda Kültür ve Sanat Bakanlığı tarafından destek görmeye başladı.

Sanata Türk asıllı Tunuslu bir sanatçıdan etkilenerek başladığını söyleyen Hişam Hulufi sözlerine şu şekilde devam etti: “Tunuslu sanatçı Zübeyir Türki'nin eserleri beni hâlâ derinden etkiler. Aslında hâlâ onu taklit ediyorum dahi diyebilirim. Eserlerimde de Tunus ve Türk kardeşliğini hep işliyorum. Özellikle Osmanlı'nın bizim kültürümüze kattıkları değerler çok önemli. Bir gün nasip olursa Türkiye'yi görmek, ziyaret etmek istiyorum.''

Hişam Hulufi arkadaşlarının yardımı ile sosyal medya üzerinden yeteneklerini duyurarak eserlerinin sergilenmesini ve satılmasını sağladı. Kendi evindeki atölyesinde çalışmalarını yapan Hişam Hulufi'nin hayata bakışı da tümüyle sanatla iç içe. Sanatçı, kendisini seven arkadaşlarının da yardımıyla sanatını devam ettiriyor.

 

Zahit Kaplan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2015, 11:11
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdullah
Abdullah - 4 yıl Önce

"Yaşlılık ve Boş Zaman Değerlendirme" ile ilgili bir makale yazarken, ara verdim ve dünyabizim'de soluklanayım derken bu haber ile karşılatım. İşte bu!Engeller, yoksunluklar, özürler içe kapanmaya, işlevsizliğe, hiçbir şey yapmamaya sebep olmamalı...Aile, çevre, arkadaşlar, büyükler destek olmalı ve hayat hayırlı bir meşgale ile anlam kazanmalı....Haber edenden Allah razı olsun!

banner19