Hıdrellez Kosova'da Coşkuyla Kutlandı (video)

Kosova'da her yıl geleneksel olarak Hıdrellez Şenlikleri düzenlendi. Bu yıl da Prizren Karabaş Baba Türbesi’nde buluşan binlerce Kosovalı, ardından şenlik meydanına yürüdü.

Hıdrellez Kosova'da Coşkuyla Kutlandı (video)

Yazın gelişini müjdeleyen Hıdrellez, Kosova'da coşkuyla karşılandı. Hıdrellez şenlikleri için Kosovalılar yeşil alanlara akın etti, meydan ve parkları doldurdu.

Ülkede yüzyıllar boyu coşkuyla kutlanan Hıdrellez, önceki yıllarda Prizren'deki Karabaş Baba Türbesi etrafında kutlanıyordu. Karabaş şenlikleri adıyla anılmasının nedeni de bu. Ancak TİKA tarafından restore edilen türbe ve Osmanlı donemine ait mezarların bulunduğu bölge, artık kutlamalara kapalı. Sabah erken saatlerden itibaren Karabaş Baba Türbesi’nin önünde toplanan kalabalık, kutlamalar için şenlik meydanına yürüdü. Ülkenin dört bir yanından gelenler şehrin diğer ucuna uzanan mahalle ve yolları tıklım tıklım doldurdu. Şenlik alanında gelenekler canlandırıldı, çocuklar için de özel alanlar oluşturuldu. Büyük küçük her yaştan Kosovalı Hıdrellez kutlamalarının tadını doyasıya çıkardı.

Hıdrellez şenlikleri ekonomik sıkıntıyla boğuşan satıcıların da yüzünü güldürdü. Oyuncaklar, renkli renkli balonlar bu yılda meydanları süslerken, yöresel çalgılar ve kıyafetlerde Hıdrellez şenliklerinde en fazla rağbet görenler arasında yer aldı. Hıdrellez şenliklerinin olmazsa olmazı kurabiyeler de bu yıl da özenle hazırlandı. Günler öncesinden yapılan aynalı ve aynasız kurabiyeler, çocukların neşe kaynağı oldu.

Sabahın ilk ışıklarıyla Kosova genelinde başlayan Hıdrellez kutlamaları, gecenin geç saatlerine kadar devam etti. Şadırvan Meydanı da gençlerin kutlamalarına ev sahipliği yaptı. Hıdrellez kutlamaları, hazırlanan yöresel yemekler ve etkinliklerle devam edecek.

 

Gülay Krasniç

Yayın Tarihi: 09 Mayıs 2016 Pazartesi 14:19 Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2016, 14:19
banner25
YORUM EKLE

banner26