Her sayısında başka bir anlam: CF dergisi (video)

CF dergisi, geniş yazar kadrosu ve farklı çizgisiyle dergi dünyasına merhaba dedi. Her sayısında yeni bir anlamın peşine düşeceklerini söyleyen CF dergisi genel yayın yönetmeni Asım Gültekin'e derginin içeriğini ve kadrosunu sorduk.

Her sayısında başka bir anlam: CF dergisi (video)

Her sayısında farklı bir kavramın ve anlamın izini sürmek üzere yola çıkan, farklı çizgisi ve geniş yazar kadrosuyla dikkat çeken CF dergisi ile ilgili derginin genel yayın yönetmeni Asım Gültekin'le konuştuk.

Dergiciliğe uzun yıllar emek vermiş biri olduğunu ve şimdiye kadar bir çok farklı dergi çıkardığını söyleyen Asım Gültekin, CF'yi çıkarma aşamalarını şu ifadelerle anlatı: “20 yıldır dergiciliğe emek veren birisi olarak, şimdiye kadar mizah dergiciliği, kitap dergiciliği, gençlik dergiciliği, edebiyat dergiciliği gibi farklı dergiciliklerde bulunmuş, dergiciliğe âşık birisi olarak bir kültür dergisi, bir hayatla ve kültürle iç içe, edebiyatla iç içe, hepsinin iç içe olduğu canlı, hareketli bir dergi yapılması gerektiğini düşünerek başladık.”

C ve F'nin her sayıda farklı göndermeleri olacak

Ön çalışmalarına 7-8 ay öncesinden başladıklarını ve derginin ilk sayısını Eylül'de çıkardıklarını ifade eden Asım Gültekin, “Bu günlerde de ekim sayısının yoğun bir şekilde hazırlığı içerisindeyiz. Bize en çok 'CF nedir?' diye soruluyor, CF’nin sınırsız manada bir açılımı var. Cezbeli Feylesof dedik mesela ilk sayımızda. Civanmert Fütüvvetliler diyebiliriz mesela yeni sayımızda. Onu tartışıyoruz hâlâ. İşte o 'c' ve 'f' harflerimizin başka bir sürü göndermeleri olacak.” dedi.

Asım Gültekin, her sayı farklı bir isimle çıkmanın sebebini şu sözlerle ifade etti: “Bu bir hareketliliğin, kıpır kıpırlığın göstergesi olsun diye yaptığımız bir isimlendirme. Aylık olarak yayınlıyoruz dergimizi. Ekibimizde 40 kadar yazar ve çizerimiz var. Ağırlıklı olarak genç isimlerin bulunduğu bir dergi. Tabi genç derken ruhu genç demiş olayım. Basının bazen yazarları bir kısım klişe yaklaşımlara sığdırdığı, hapsettiği olabiliyor. Yani o kalıbın dışına çıkamamak gibi bir durum olabiliyor. Biz bunun biraz ötesine rahatlıkla geçebilen, rahat bir tarafı olan; gazetecilik gibi çok telaşe içerisinden gündeme fazla boğulmuşluğun içerisinden seslenen bir dergi değil de daha dinlenmiş, aklı başında, sakin ama heyecanlı, kararlı bir dergicilik hedefiyle yürüyoruz.”

 

Yusuf Sami Kamadan haber verdi

YORUM EKLE