Hediyelik eşyalar ülkeden ülkeye değişiyor (video)

İnsanlar arasında sevginin oluşmasında ve ilerlemesinde büyük etkiler bırakır hediyeleşmek. Kimi zaman önemli günler için, kimi zaman da ziyaret edilen yerlerden bir hatıra olmak üzere takdim edilir hediyeler. Hediye kültürü ülkelere göre farklılık arz ediyor.

Hediyelik eşyalar ülkeden ülkeye değişiyor (video)

İnsanlar arasında sevginin oluşmasında ve ilerlemesinde büyük etkiler bırakır hediyeleşmek. Kimi zaman önemli günler için, kimi zaman da ziyaret edilen yerlerden bir hatıra olmak üzere takdim edilir hediyeler. Hediye kültürü ülkelere göre farklılık arz ediyor.  Çeşitli ülkelerin hediye kültürünü araştırdık.

Makedonya'nın hediyelik eşya kültürü

Yolu Makedonya’ya düşen turistlerin seyahat güzergahındaki ilk noktası başkent Üsküp. Otantik yapısı, yerel lezzetleri, tarihi eserleriyle Üsküp, kendine has kimliği ile karşılıyor ziyaretçilerini. Onları uğurlarken de yanlarında götürmeleri için yine kendine özgü pek çok seçenek sunuyor.

Şehrin birçok noktasında, hükümet tarafından işletilen ve ülkenin tanıtımını amaçlayan hediyelik eşya mağazaları mevcut… Buralarda ağırlıklı olarak magnet, biblo, kartpostal gibi şehre ve ülkeye özgü küçük hediyelikler satılıyor. Ancak Üsküplüler’in geçmişinden izler taşıyan, kültürel kimliğini yansıtan başka bir hediye arayışından olanlar için de seçenek çok. Bu tarz eşyaların satıldığı adres ise Tarihi Türk Çarşısı… El dokuması kilimler, örgü çarıklar ya da Üsküp’e özgü terlikler, farklı bir hediye satın almak isteyenlerin ilk tercihleri. Üsküplü hanımların elinden çıkan nakışların süslediği terlikleri bir dönem kadınların olmaz olmazıyken, bugün daha çok turistlere hizmet ediyor.

Geçmişi Osmanlı Devleti zamanına uzanan örme çarıklar da turistlerin ilgisini çeken hediyelik eşyalardan. Tamamen deriden üretilen kullanıma yönelik çarıkların yanı sıra anahtarlık ya da süs eşyası şeklinde el işi ürünler de Üsküp’ten bir hatırayla ayrılmak isteyenlerin tercihleri arasında yer alıyor.

Kosova'nın hediyelik eşya kültürü

Kosova'ya has keçe şapkaların bir diğer ismi ile külahların, geleneksel simgeler arasında önemi büyük. Hal böyle olunca bu külahlar ülkeye gelenlerin yanlarında götürdükleri hediyelik eşyaların da başında geliyor. Alışverişin uğrak noktalarından olan Prizren'deki Külhan Çarşısı'nda keçe şapkaların yanı sıra birçok geleneksel ürüne de rastlanıyor. Yapımı zahmetli el emeği keçe külahlar, özellikle Türkiye ve Almanya'dan gelen turistler tarafından  ilgi görüyor. Yaz aylarında yaşanan turist sayısındaki artış kece şapkaların satışlarını da etkiliyor.

Kosova'da yaklaşık 1 yıldır turizmin geliştirilmesi ve kültürünün tanıtılması açısından önemli projeler de gerçekleşiyor. Birçok Osmanlı mimarisine yeniden hayat veren TİKA, Osmanlı dönemine ait eski Türk çarşılarını yeniden inşa ederek, ülkenin simgelerinin tanıtılmasında önemli bir rol üstleniyor.

Sahaflar Çarşısı yani diğer adıyla eski Türk Çarşısı, özellikle Ramazan ayında en kalabalık zamanlarını yaşıyor. Sinan Paşa Camii’nin avlusunda yer alan dükkanlar yerli ve yabancı turistlerin vazgeçilmez durakları arasında yer alıyor. Şehrin sembolü haline gelen Sinan Paşa Camii, Taşköprü ve tarihi kale gibi mimari eserler de hediyelik eşya ve biblolarda kendini gösteriyor.  Turist sayısındaki artış hediyelik eşya satışlarını olumlu etkilerken, Kosova'ya gelen turistler geleneksel kültürün anısını saklayan eşyaları yanlarında götürmeyi ihmal etmiyor.

Bulgaristan'da hediyelik eşya kültürü

Bulgar Gülü işli aksesuarlar, halk kıyafetleri içinde oyuncak bebekler, folklorik zenginliği yansıtan dokuma örtüler, hâsılı geleneksel motiflerle bezeli eserler Bulgaristan'ın hediyelik eşya dükkanlarında alıcılarıyla buluşuyor.  Ülkenin sembolü haline gelen Bulgar Gülü, tüm turizm tanıtımlarının armasını da süslüyor. Zira dünyadaki gül yağının yüzde 85'i Bulgaristan’da üretiliyor. Bu nedenle bir çok dükkanda gül kokulu esanslar, gül özlü kozmetik ürünleri görmek mümkün. Küçük gül esansları ahşaptan yapılmış kaplarda alıcısıyla buluşuyor. Sadece buraya özgü bir diğer ürünse gül reçeli.

Halk kostümleri içindeki oyuncak bebeklerde de ülkenin ruhunu taşıyan renkler ve kumaşlar kullanılıyor. Yün veya doğal malzemelerden yapılan bebekler, vitrinlerin başköşesinde sergileniyor. Kırmızı ve beyaz rengin yoğun olduğu el dokuması örtüler, torbalar, halk giyiminin olmazsa olmazı deri çarıklar da turist dükkanlarının ürün yelpazesinde yer alıyor. Troyan seramiği olarak bilinen kaplar, yine kendine özgü boyama tekniği ve desenleriyle dikkat çekiyor. "Bulgaria" yazılı biblolar, Ortodoks kültürünün bir parçası olan paskalya yumurtaları da vazgeçilmez hediyeliklerden.

Sofya’da hediyelik eşya dükkanlarının çoğunluğuna iki bölgede rastlanıyor. Serdika kent surlarının doğu kapısının bulunduğu alt geçit bunlardan biri. Cumhurbaşkanlık ile başbakanlığı bağlayan ana alt geçit hediyelik eşya mağazalarıyla dolu. Turistler, eski arkeolojık kalıntılar içinde, tarihe yolculuk yaparken, bu topraklardan bir hatırayı da evlerine götürebiliyor. Bir diğer adres de meydanın altındaki metro istasyonundaki dükkanlar. Bulgaristan'a gelenlerin hediyelik eşya almak için uğradığı yerlerin başında geliyor buralar da.

Rusya'da hediyelik eşya kültürü

Tarihinde ve coğrafyasında birbirinden farklı halklara, kültürlere ev sahipliği yapan Rusya, hediyelik eşya konusunda da bu zenginliğinden örnekler veriyor. Küçük şehirlerde tren garı yakınlarında beliren dükkanların başkent Moskova'daki muadiliyse Arbat Sokağı.  Başkentte hediyelik eşya almak isteyenler için sembol kabul edilen bir kaç bölge daha var. Apartman girişlerinde alış veriş meraklılarını bekleyen bu hediyelikler çeşitlilik ve fiyat açısından Arbat'a göre daha avantajlı. Ülkenin tarihine damgasını vuran Sovyetler Dönemi de hediyelik eşya pazarında ürünlere ilham veriyor.

Son zamanlarda Rusya içinde satılan hediyelik eşyaların Çin'den ithal edilmesi tartışılan konular arasında. Uzun yıllardır el emeklerini hediyelik eşya satan dükkanların hizmetine sunan Rus zanaatkarlar, fabrikasyon ürünlere yönelen piyasanın çeşitliliği ve yerelliği ortadan kaldıracağını savunuyor.

 

Barış Mutlu, Gülay Krasniç, Sevda Dükkancı ve Esra Hasip haber verdi

Yayın Tarihi: 14 Mart 2016 Pazartesi 16:48 Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2016, 16:48
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26