Hattın en büyüleyici örnekleri Türkiye'de

Tunus'un önde gelen hat sanatçılarından olan Sami Garbi, ünü ülke dışına taşmış isimlerden. Hat sanatı derin bir okyanus gibi uçsuz bucaksız bir alan olduğunu kaydeden Garbi, bu sanatın en büyüleyici örneklerine ise Türkiye’de rastladığını söyledi. Yusuf Sami Kamadan yazdı.

Hattın en büyüleyici örnekleri Türkiye'de

 

 

Birçok sanata yeteneği olan Tunuslu sanatçı Sami Garbi, geleneksel İslam sanatlarından hüsn-i hattın günümüzdeki temsilcilerinden. Tunus'un Binzerte kentinde yaşam sürdüren Sami Garbi, ülkenin önde gelen sanatçılarından.

Garbi, aynı zamanda “Hezarfen” (binlerce ilmi bilen anlamında) unvanına da sahip. Çünkü resim, kaligrafi ve müziğin yanı sıra farklı sanat dallarında eser veriyor. Çalışmalarını atölyeye dönüştürdüğü evinde sürdüren Garbi'nin evi, bir sanat galerisi görünümünde. Hat sanatının derin bir okyanusu andırdığını söyleyen Garbi, gönlüne gelen ilhamı sanatında işleme gayretinde olduğunu vurguladı.

Sanatı dünyaya mâl oldu

Sami Garbi şu ifadeleri kullandı: "Hat sanatı derin bir okyanus gibi. Ben yıllardır yaptığım bu sanatta, kendimi hâlâ yeni başlamış biri olarak görüyorum. Sürekli yeni ilhamlar ediniyorum ve bunu sanatıma işliyorum. Tunus’ta çalışmalarım oldukça seviliyor. Bunun dışında Amerika, Mısır ve körfez ülkelerinden de çalışmalarımla alakadar oluyorlar. Tunus’ta ise, ülke siyasetinde son yıllarda meydana gelen gelişmeler dolayısıyla sanat faaliyetleri çok zengin değil."

Sülüs tarzını Türkler keşfetti

Geleneksel hat sanatını başarıyla uygulayan Sami Garbi'ye göre hat sanatını diğer örneklerinden ayıran en önemli özellik üslup. Hat sanatına katkı sağlayan ülkelerden biri olan Türkiye'de büyüleyici hat örneklerine rastladığını ifade eden Sami Garbi, en zor hat yazı üsluplarından biri olan sülüs tarzının bizzat Türkler tarafından meydana çıkartıldığını ve Türklerin bu sahada çok güzel örnekler verdiklerini söyledi. 

Hat ve resim eserlerinde buluşuyor

Hat çalışmalarının yanı sıra yağlı boya resimlere de hayat veren Sami Garbi, kullandığı renk ve boyaların bir kısmını kendisi elde ediyor. Deneysel çalışmalarıyla da bilinen Tunuslu sanatçı, hat ve resim sanatının inceliklerini eserlerinde buluşturuyor.

 

 

Yusuf Sami Kamadan yazdı

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2014, 17:39
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26