banner17

Hareket, döneminin ilk muhalif fikir dergisiydi (video)

7. Edebiyat Mevsimi, şair ve yazarların konuşmacı olduğu edebiyat dergileri konulu panelle başladı. Dergilerin tarihsel ve kültürel bağlarının tartışıldığı oturumun ardından, etkinlik, Nurettin Topçu ve Hareket Dergisi başlıklı panelle devam etti.

Hareket, döneminin ilk muhalif fikir dergisiydi (video)

Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen 7. Edebiyat Mevsimi “Dergilerin Misyonu ve Geçmişten Bugüne Edebiyat Dergileri” başlıklı panelle başladı. Moderatörlüğünü şair ve yazar Hüseyin Akın’ın yaptığı ilk oturumda Beşir Ayvazoğlu, Ali Ural, Hüseyin Su ve Ali Haydar Haksal konuşmacı olarak yer aldı.

Günümüz edebiyat dergilerinin sorunları ve çözüm yollarına da değinilen oturumda Ali Haydar Haksal, Tanzimat döneminden günümüze süreli dergilerin yayın politikalarını anlattı. Haksal konuşmasında şu ifadeleri kullandı: "Bizim kültür ve düşünce hayatımızda dergilerin muhakkak birer çizgileri vardır. Sol düşüncenin diyelim ki Şinasi'yle başlayıp Namık Kemal'le devam eden çizgisinde Abdullah Cevdet, Zekeriyya Sertel, Sabiha Sertel, Nazım Hikmet bu sol düşüncenin bir izleyeni oluyor. Türkçü dergilerin de Türk Yurdu ile başlayan ve Töre'ye kadar gelen bir dergi izleri var. Onlar bir kesintiye uğradılar. Türkçü düşüncenin edebiyat ve fikir dergisi yok diyebiliriz. Diğer taraftan Hareket Dergisi bugün Dergah Dergisi'yle devam ediyor. Türk Edebiyatı dergisi bugün Hisar dergisinin bir devamı olarak kabul edilebilir.”

Panelin konuşmacılarından yazar Ali Ural ise edebiyatın okul olma özelliğine dikkat çekti.

Hareket, o dönemin ilk muhalif fikir dergisiydi

Program Mahmut Bıyıklı’nın oturum yöneticisi ve Mehmet Doğan’ın konuşmacı olduğu özel bir oturumla devam etti. Oturum konusuysa Nurettin Topçu ve Hareket dergisiydi. Oturumda konuşan Mehmet Doğan şunları söyledi: “Hareket dergisi 1939 yılının Şubat ayında yayınlanmıştır, Nurettin Topçu tarafından. Bunu boşuna söylemiyoruz. Çünkü 1925 yılından sonra Türkiye'de muhalif yayın çıkarmak imkansız hale getirildi, Takrir-i Sükun kanunuyla önce. Sonra harf inkılabı oldu, dergi ve gazetelerin çoğu kapandı. Ancak devletin desteklediği bazı yayınlar hayatına devam edebildi ve 1939'da ilk defa Nurettin Topçu muhalif bir fikir dergisi çıkardı, bunun adı da Hareket idi."

7. Edebiyat Mevsimi farklı konu başlıklarında paneller ve dinletilerle 24 Ekim’e kadar sürecek devam edecek.

 

Yusuf Sami Kamadan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2015, 16:13
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner20