Hamdolsun iftar açacak bir yemeğimiz oldu (video)

İslamabad'daki Afgan Basti Köyü'nde Pakistanlılar ve Afgan mülteciler bir arada yaşıyor. Bu köyde, Müslümanlar, iftar sofralarına bir kaç kap yemek koyabilmek için büyük mücadele veriyor.

Hamdolsun iftar açacak bir yemeğimiz oldu (video)

Pakistan'da yaşayan mülteciler zor koşullar altında hayatlarını sürdürme mücadelesi veriyor. Ramazan ayında bu koşullar daha zor bir hal alıyor. Hayatta kalabilmek için her gün çalışmak zorunda olan mülteciler, bazen 40 dereceyi aşan sıcaklarda çalışmaya devam ediyor.

Buzlar kesiliyor, seyyar satıcıların önünde kuyruklar oluşuyor. Çocuklar, az miktard ki paralarıyla bir öğünlük yemek almak için bekliyor. İslamabad Afgan Basti mülteci kampından yansıyan bu görüntüler zor koşulları gözler önüne seriyor. Sıcaklarla boğuşan mülteciler, serinleyebilmek için en çok buza rağbet gösteriyor. Mültecilerin hayat zorlukları kampa adım attığınız anda kendini hissettiriyor.

"Ne yapalım, mecburiyetten buradayız"

Mülteci kampındaki evinde ailesiyle birlikte yaşam mücadelesi verenlerden biri de 75 yaşındaki Sefer Muhammed. 7 çocuğu ve eşi ile 6 yıl önce Afganistan'dan buraya gelen Sefer Muhammed, 2 odalı bir evde yaşıyor. İlerleyen yaşına rağmen pazarlarda el arabası ile yük taşıyor. Gazın ve suyun olmadığı bu evlerde yemekler topraktan yapılmış derme çatma tandurlarda pişiriliyor. Su ise bidonlarla yaklaşık 2 km uzaktaki bir kuyudan taşınıyor.

Kampta yaşayan Rabia Muhammed, yaşadıkları sıkıntılarla ilgili şöyle konuştu: “Bu kampta şartlar gerçekten çok zor. Gördüğünüz gibi ne gazımız var ne de suyumuz. Topladığımız odunlarla ve kağıtlarla yemek pişirmeye çalışıyorum. Suyu ise çocuklar bidonlarla taşıyor. Ne yapalım, mecburiyetten buradayız. İmkanım olsa hemen ülkeme dönerim.”

"Bugün de iftarımızı açacak bir yemeğimiz oldu"

Biz de iftara Sefer Muhammed'in evine davet edildik. İftar sofrasında bulgur pilavı ve şerbet var. İftar vakti yaklaştıkça yemekler ağır ağır sofraya taşındı. Dualar eşliğinde oruçlar açıldı. Yoksulluğu en derinden yaşayan evde yaşayanlar şükürü dillerinden asla düşürmüyorlardı.

Evin reisi Sefer Muhammed iftar sofrasında şükrünü şu sözlerle ifade etti: “Elhamdulillah bugün de iftarımızı açacak bir yemeğimiz oldu ve orucumuzu açtık. Bugünümüze de şükürler olsun. Bana göre bu sofrada bulunanlar Ramazan ayının bereketi. İnanın diğer aylarda yiyecek ekmek bile bulamadığımız günler oluyor.”

Rahmet ve bereket ayı Ramazan, mülteci kamplarında yaşayan Müslümanların da sofralarını bereketiyle kuşatıyor. İftar sofrası etrafında buluşan aileyi, kısa bir süreliğine de olsa o endişeli gözlerin uzağında saklıyor.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2015, 13:58
YORUM EKLE

banner19

banner13