Halep kahvesini Halepli'nin elinden iç (video)

İstanbul'da Arap kahvesi sunan dükkanların sayısı gittikçe artıyor. Halepli Muhammed Yasir'in kafesi de bunlardan biri. Yasir işletmesinde Halep kahvesiyle birlikte farklı ülkelerden getirilen kahve çekirdeklerini de taze olarak çekiyor.

Halep kahvesini Halepli'nin elinden iç (video)

Arap toplumlarında büyük bir değere sahip kahvenin çok sayıda çeşidi var. Mekkevi ve mırra bunlar arasında. Pişirilmesi özel bir kişi tarafından yapılan Arap kahvesi kültürel bir anlamı da ifade ediyor. 2 kabile arasında savaş ya da anlaşmasızlık yaşandığında birbirlerinin kahvelerini içmemek bu kültürün bir parçası. Arap kahvesi kimi zamansa bir adak aracı.

Suriye'de yaşanan iç savaş nedeniyle Türkiye'ye göç eden mülteciler aracılığıyla Arap kahvesi İstanbul'a da taşındı. Son zamanlarda sayıları giderek artan kahve dükkanları bunun bir göstergesi. Fatih'teki "El-Halebi Kahve" adlı kafe da bunlardan biri... Halepli Muhammed Yasir'in işlettiği bu kafede Yemen'in Moka şehrinden getirilen kahve çekirdekleri satışa sunuluyor. Arap müşterilerin yanı sıra Türkler de buranın müdavimleri arasında.

İşletmenin sahibi Muhammed Yasir kahve ile ilgili şunları söyledi: "Ben Halep'te öğrenciydim. İstanbul'a ilk geldiğimde etrafta hiç bu tarzda bir dükkan göremeyince böyle bir yer açmak istedim. Biz Suriyeliler çok kahve içeriz. Bu dükkanı açmaktaki en önemli sebebim de bu kültürü buraya da taşımak. Benim geldiğim yerin, Halep'in kahvesi ve kahve çekirdeği çok meşhurdur. Ayrıca burada Kolombiya ve Brezilya kahve çekirdekleri de var ve bunları da taze çekiyorum. Çok memnunum, herşey yolunda gidiyor, işler iyi."

Brezilya ve Kolombiya başta olmak üzere farklı ülkelerden getirilen kahve çekirdekleri burada öğtülüyor ve içime hazır hale getiriliyor. Özellikle mırra ve karışım kahveler rağbet görüyor. Muhammed Yasir işletmesinde satışa sunduğu kahveler hakkında şunları söyledi: "Halep kahvesi/kahve çekirdeği çok meşhur ve Suriye'de birçok yerde sadece Halep kahvesi var. Ancak ben burada Brezilya ve Kolombiya kahvelerini de sunuyorum gelenlere. Fiyatları değişiyor. Bütün ürünlerimiz taze."

Arap kahvesinin tadına bakmak isteyenlerle dolup taşan bu kafe, farklı iki kültürü ve lezzeti İstanbul'da buluşturuyor.

 

Ayşe Sonuşen haber verdi

Yayın Tarihi: 06 Ocak 2016 Çarşamba 13:21 Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2016, 13:21
banner25
YORUM EKLE

banner26