Güney Afrika'da Osmanlı kriket kulubü (video)

Güney Afrika Cumhuriyeti’ndeki Osmanlı Kriket Kulübü, tam 133 yıldır faaliyet gösteriyor. Armasında üç hilal bulunan kulüp, bugüne kadar sayısız başarıya imza attı.

Güney Afrika'da Osmanlı kriket kulubü (video)

Osmanlı Kriket Kulubü, Güney Afrika'nın, hatta dünyanın en eski kriket kulüplerinden biri. Osmanlı Devleti'nin himayesinde Ebubekir Efendi'nin öğrencileri tarafından 1882'de kurulan Osmanlı Kriket Kulübü'nün armasında Osmanlı devletinin üç kıtadaki varlığını temsil eden üç hilal yer alıyor.

1914'de ilk şampiyonluğunu elde eden Osmanlı Kriket Kulubü, yalnızca Güney Afrika Müslümanlarının değil, bütün İslam dünyasının temsilcisi olarak kabul ediliyor. Bugüne kadar sayısız öğrenci yetiştiren Osmanlı Kriket Kulubü'nün, Apartheid dönemde de siyah ve melezlerin hakları için mücadele ettiği biliniyor. Kulüpte oyuncu olarak yer alan isimler arasında İmam Abdullah, Hasan Howa gibi çok sayıda aktivist göze çarpıyor.

Apartheid döneminde çok zorluk yaşadılar

Osmanlı Kriket Kulübü Başkanı Rydwaun Salie kulüple ilgili şu bilgileri verdi: “Osmanlı Kriket Kulübü'nün ilk sporcuları Osmanlı Devleti tarafından gönderilen Ebubekir Efendi'nin kurduğu Osmanlı okulunda öğrenim gören öğrencilerdi. Bir çok zafer yakaladı bu kulüp. Ancak tarihinde zor yıllar da yaşadı. Apartheid dönemi bizim için zorlu yılların olduğu dönemdi. O dönemden önce takımımızda melez siyah ve beyaz oyuncular vardı. Beyazların oluşturduğu federasyon bizim beyazlarla maç yapmamıza izin vermedi. Takımın ismini değiştirmek zorunda kaldık. Apartheid dönemde bir çok oyuncumuz tutuklandı, baskı gördü. O yıllarda burada yerleşim yerleri yoktu. Oyuncularımızın çoğu çok zort şartlarda gelmek zorunda kalıyorlardı. Apartheid sonrası dönemde tekrar eski gücümüze eriştik.”

Cape Town'un en eski yerleşim yerlerinden Bo Kaap'ta kurulan kulüp, bir çok sportif başarıya imza attı. 3 kez Batı Cape eyaletinde şampiyonluk kupasını kaldıran kulüp, ardından 6 kez Güney Afrika ülkeleri kriket şampiyonu oldu. Osmanlı kriket takımının Cape Townlu Müslümanlarla sarsılmaz bütünlüğü hâlâ devam ediyor. Gençler ve yetişkinler olmak üzere iki ayrı takımı bulunan kulübün her iki takımında toplam 400 sporcu yer alıyor. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Cape Town temasları kapsamında Kasım ayında Osmanlı Kriket Kulübü'ne donanım desteği sağladı.

Kulüp öncelikle gençlere odaklanıyor. 150 kadar genç oyuncu, iyi bir kriket oyuncusu olmak için çaba harcıyor. Osmanlı Kriket Kulubü iyi bir kriket oyuncusu olmak için mücadele eden öğrencileri bugün de sahasında yetiştirmeye devam ediyor.

 

İbrahim Tığlı haber verdi

Yayın Tarihi: 13 Kasım 2015 Cuma 15:03 Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2015, 15:03
YORUM EKLE

banner19

banner36