Gümüşhanevî sempozyumu yapıldı (Video Haber)

İstanbul'da bu yıl ilk defa yapılan Uluslararası Gümüşhânevî Sempozyumu'na yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda akademisyen katıldı.

Gümüşhanevî sempozyumu yapıldı (Video Haber)

 

19. yüzyılın büyük sufi, muhaddis, kelâmcı ve fakihlerinden Ahmed Ziyaüddin Gümüşhanevi hazretleri, İstanbul Bağcılar Belediyesi tarafından düzenlenen “Doğumunun 200. Yılı Hatırasına Uluslararası Gümüşhânevî Sempozyumu” ile yâdedildi.

Açılışını Avrupa Birliği bakanı ve başmüzakereci Egemen Bağış'ın yaptığı sempozyumun bilim ve danışma kurulu başkanlığını Prof. Dr. İrfan Gündüz üstlendi. Sempozyuma yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda ilim adamı ve akademisyen katıldı.

Ahmet Turan Arslan "Ahmet Ziyaeddin Gümüşhanevî 19. asırda Türkiye'de yetişen en büyük muhaddislerdendir ve tasavvuf ehli bir zâttır. Kendisi Ehli Sünnete sımsıkı bağlı olduğu için, toplumun ihtiyacı olan konulara önem vermiştir. Toplumu aydınlatmak için kitaplar yazmış, çalışmalar yapmış ve insanların iktisadî yönlerinde sıkıntı çekmemesi için faaliyetlerde bulunmuştur. Matbaa satın almıştır ve talebelerini bu yönde teşvik etmiştir. Hayatın içinden bir kimse olduğu için, Muhammed aleyhisselamın yoluna tâbi olduğu için peygamber vârislerinden birisisidir" dedi.

Ali Rıza Temel ise "niçin yaşıyoruz, insan olmak nedir vs gibi değerlerin  tanıtılması lazımdır. Gümüşhanevî gibi zevat bu insanlar bunları öğretti. Nefsanî olmaktan, bencil olmaktan, hodgâm  olmaktansa, diğergâm olmayı öğreten insanlardır. Günümüz dünyasında buna şiddetle ihtiyaç vardır. Herşeyden önce tasavvuf bir ahlaktır" ifadelerini kullandı.

Bu yıl birincisi düzenlenen ve kapsamlı bir programa sahip olan sempozyumda Gümüşhanevi hazretlerinin kişiliğini ve eserlerini Rusya, İtalya, Pakİstan, İsrail, Özbekistan ve Suriye’nin seçkin üniversitelerinden gelen akademisyenler ve bilim adamları anlattılar.

 

 

İslam Gemici bildirdi

Yayın Tarihi: 07 Haziran 2013 Cuma 16:29 Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2013, 16:29
YORUM EKLE

banner19

banner36