Gradaş: Kosova'da bir Osmanlı kasabası

Kosova'nın Gora bölgesinde yer alan Dragaş'ta Boşnak, Arnavut ve Türklerin bir arada yaşıyor. Günümüzde hala bir Osmanlı kasabası görünümünde olan Dragaş, tarihi bugüne taşıyan eserlerle biliniyor. Gülay Krasniç yazdı.

Gradaş: Kosova'da bir Osmanlı kasabası

 

 

Kosova'da en çok ziyaret edilen yerlerden biri olan Dragaş, tarihi dokusunu halen koruyor. Şar dağlarının eteklerinde kurulu olan Dragaş, Osmanlı dönemini Balkanlar'da yaşatan yerler arasında. Kosova’nın Gora bölgesindeki kasaba, Arnavutluk ve Makedonya sınırında bulunuyor.

Dragaş kasabası, aynı zamanda Gora bölgesinin en büyük yerleşim merkezlerinden biri. Kasabada Boşnaklar, Arnavutlar ve Türkler bir arada yaşıyor. 40 bine yakın nüfusa sahip olan Dragaş'ta, ekonomik krizin etkisi ise yakından hissediliyor. Özellikle Brod ve Opoya'daki gençler iş bulmak umuduyla farklı ülkelerin yolunu tutuyorlar.

Tarım ve hayvancılık bölgesi

Dağlık yapısı nedeniyle Gora bölgesinde yaygın olarak tarım ve hayvancılık yapılıyor. Balkanlar'da büyük bir üne sahip olan şar peyniri de bu bölgede üretiliyor. Kosova genelinde olduğu gibi, Türk askerinin Dragaş için de önemi oldukça büyük. 

1999'dan bu yana NATO Barış Gücü bünyesinde görev alan Dragaş'taki Türk temsil heyetinde 6 asker görev yapıyor. Dragaş bölgesinde mayın temizlerken şehit düşen Türk askeri için yaptırılan anıt da, Dragaş'ın önemli yapıtları arasında. Tarihi dokusunu koruyan bölge, Kosova genelinde en fazla turist ağırlayan yerlerden.

Tarihi eserleriyle meşhur

Günümüzde hala bir Osmanlı kasabası görünümünde olan Dragaş, tarihi bugüne taşıyan eserlerle biliniyor. Kosova'nın sınır bölgesinde yer alan Dragaş, Osmanlı'dan miras yapılara da yıllardır ev sahipliği yapıyor.

Nüfusunun tamamını Müslümanların oluşturduğu Dragaş'ta, Eski Cami olarak da adlandırılan Ahmed Bin Said Camii bölgenin simgelerinden biri. Dragaş bölgesinde toplam iki cami bulunuyor.

Ahmed bin Said Camii ve Dragaş Türbesi

Ahmed bin Said Camii, 1800'lü yıllarda inşa edilen cami, Osmanlı mimarisini yansıtan en önemli eserler arasında yer alıyor. Tavan, minber, çardak kısımları ahşap olan camiinin ve iç ve dış duvarları beyaz renkte. Sade bir mimariye sahip olan camide hutbeler Boşnakça veriliyor.

Ahmed Bin Said Camii'nin hemen yanında yer alan Dragaş Türbesi de 100 yılı aşkın bir geçmişe sahip. Türbe sıklıkla bölge köylerden gelen ziyaretçileri ağırlıyor. 1900'lü yıllarda inşa edilen türbe, bölgenin yerlileri tarafından Gora Türbesi olarak da biliniyor.

Yeni Cami dolup taşıyor

2007'de inşa edilen Yeni Cami ise, Arnavut Müslümanların en önemli merkezlerinden biri. Caminin hemen yanında Dragaş İslam Birliği yer alıyor. Burada Arnavutların yanı sıra Goralılar da namaz kılmak için geliyorlar. Dragaş İslam Birliği tarafından da Arnavutça dersler veriliyor. Boşnak, Arnavut ve Türklerin birlikte yaşadığı Dragaş'da her iki cami de namaz vakitlerinde dolup taşıyor. 

 

 

 

Gülay Krasniç yazdı

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2014, 15:31
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26