Görme Engellilere Cemil Meriç Kitabı (Video)

Bahçelievler Belediyesi, Cemil Meriç’in doğumunun 100’üncü yılı anısına bir dizi etkinlik düzenledi. Bu etkinliklerin yanı sıra belediye, görme engelli okuyucular için hazırlanan bir Cemil Meriç kitabına imza attı.

Görme Engellilere Cemil Meriç Kitabı (Video)

Düşünür, yazar, sosyolog Cemil Meriç, doğumunun 100’üncü yılında Bahçelievler Belediyesi tarafından bir dizi etkinlikle anılıyor. Etkinlikler, İstanbul Kitapları Sesli Kütüphanesi'nde 'Cemil Meriç Eserlerinden Seçmeler' adlı kitabın tanıtımıyla başladı. Tanıtım toplantısına Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu da katıldı.

Kitap, görme engelliler için yayınlanan ilk Cemil Meriç kitabı olma özelliğine sahip. Braille alfabesiyle basılan 'Cemil Meriç Eserlerinden Seçmeler' kitabıyla artık görme engelliler de Cemil Meriç'i okuyabilecek. Kitapta 'Bu Ülke', 'Jurnal', 'Mağaradakiler', 'Umrandan Uygarlığa' gibi Cemil Meriç'in en çok bilinen eserlerinden seçilen bölümler var.

İstanbul Kitapları Sesli Kütüphanesi’nde görme engelliler ve kısmı görme bozuklukları yaşayanlar için özel bir bölüm de yer alıyor. İstanbul Kitapları Kütüphanesi sorumlusu İlknur Sevyen, bu özel bölüm hakkında şu ifadeleri kullandı: “Burası görme engeliler, az görenler diye bölümlere ayrılıyor. Görme derecesine göre. İster büyütülebilir, ister küçültülebilir. Her görme engelli farklı olduğu icin onlar kendine göre ayarlıyor. Ayrıca iki bilgisayar var konuşan. Bilgisayarda aratırmalar da yapılabiliyor. İstedikleri kitabı getirip okuyorlar, biz de kameraya çekiyoruz. Konuştuğu için görme engelliler de dinleyebiliyor."

Görme engelli okuyucular, 'Cemil Meriç Eserlerinden Seçmeler' kitabını İstanbul Kitapları Sesli Kütüphanesi'nden edinebilecekler.

Sergi ve panel de düzenlendi

Bahçelievler Belediyesi'nin doğumunun 100. yılında Cemil Meriç'i anma etkinlikleri bir sergi ve panelle devam etti. Cemil Meriç'in daha önce hiç yayınlanmamış fotoğraflarının, kitaplarından seçme pasajların ve sözlerinin yer aldığı serginin açılışı Cemil Meriç Kültür Merkezi’nde yapıldı. Bir hafta boyunca burada görülebilecek olan sergi, daha sonra belediyenin diğer kültür merkezlerini de dolaşacak.

Cemil Meriç Kültür Merkezi'nde sergi açılışının ardından bir de panel gerçekleştirildi. Cemil Meriç'in düşünce hayatına etkilerinin konuşulduğu panele Prof. Dr. Ümit Meriç, Beşir Ayvazoğlu ve Ali Saydam konuşmacı olarak katıldı. Cemil Meriç panelinin moderatörlüğünü ise Ayşe Böhürler üstlendi. Yaklaşık iki saat süren panelde Cemil Meriç'i anlamanın önemi ve Meriç'in Türk düşünce hayatına katkıları ele alındı.

 

Ayşe Sonuşen - Arzu Hilal Aslanoğlu

YORUM EKLE