Gönül Coğrafyası Kültür Buluşmaları Balkanlar'da (video)

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı ve Müstakil Sahne Sanatları Eğitim Derneği, Gönül Coğrafyası Kültür Buluşmaları etkinliği kapsamında Kosova'da bir dizi etkinlik düzenledi. Konser Prizren’in Şadırvan Meydanı'nda büyük ilgiyle karşılandı.

Gönül Coğrafyası Kültür Buluşmaları Balkanlar'da (video)

Kosova'da Ramazan ayı coşkusu sürüyor. Yaz ayı nedeniyle sokaklara taşan iftar ve sahur sofralarında buluşan Kosovalılar, düzenlenen kültür etkinliklerine de katılma fırsatı buluyor. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA)’nın "Gönül Coğrafyası Kültür Buluşmaları" etkinliği Ramazan boyunca geleneksel sahne sanatlarını Balkan halklarıyla buluşturmaya devam ediyor.

TİKA ve Müstakil Sahne Sanatları Eğitim Derneği iş birliğinde düzenlenen etkinlik kapsamında yola çıkan tır, Makedonya'nın ardından Kosova'daydı. Eski Ramazanlar’ın yad edildiği buluşma kapsamında, geleneksel gölge oyunu Hacivat - Karagöz, Aşuk ve Maşuk gösterileri sunuldu. İlk defa Karagöz ve Hacivat ile tanışan çocuklar doyasıya eğlendi. 7'den 77'ye her herkese hitap eden gösteriler, Prizren'in Şadırvan Meydanı’nda sahura kadar sürdü.

Gönül Coğrafyası Kültür Buluşmaları’nın Prizren'in ardından durağı Türk köyü Mamuşa'ydı. 8 Haziran'da Makedonya'da başlayan yolculuk Kosova'nın ardından Arnavutluk'ta devam etti. Başkent Tiran'ın piramit binası önünde düzenlenen etkinlikte katılımcılara, Türk kültürü daha yakından tanıtıldı.

Gönül Coğrafyası Kültür Buluşmaları ekibi, Arnavutluk'un ardından Bosna Hersek'e geçecek. Balkanlar’da Ramazan ayı boyunca gerçekleştirilecek buluşmalarla Ramazan akşamlarına renk katacak.

 

Gülay Krasniç

Yayın Tarihi: 30 Haziran 2016 Perşembe 14:41 Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2016, 14:41
banner25
YORUM EKLE

banner26