Göçmenlik ve mültecilik konuşuldu (video)

Dünya Bülteni Araştırma Masası bu kez Göçmenlik ve Mültecilik başlığını masaya yatırdı. Toplantının konuşmacıları Doç. Dr. Yusuf Adıgüzel, hukukçu Muhterem Dilbirliği ve avukat Muaz Yanılmaz'dı. Son 10 yılda dünyadaki mülteci sayısının arttığını belirtlen konuşmacılar, Türkiye'de misafir edilenlerin sorunlarına da dikkat çekti.

Göçmenlik ve mültecilik konuşuldu (video)

Tarihin ışığında gündemin nabzını tutan Dünya Bülteni Araştırma Masası, aylık olarak düzenlendiği Yuvarlak Masa Toplantıları’na bir yenisini daha ekledi. Yard. Doç. Aynur Erdoğan'ın moderatörlüğünde yapılan toplantıda bu ay "Göçmenlik ve Mültecilik'' konusu masaya yatırıldı. Toplantının konuklarıysa Doç. Dr. Yusuf Adıgüzel, Muhterem Dilbirliği ve avukat Muaz Yanılmaz oldu.

Göçmenlik meselesinin tüm yönleriyle ele alındığı toplantıda avukat Muaz Yanılmaz, "mülteci kavramı"na şu ifadelerle değindi: "Mülteci kavramı statü itibariyle 1951'deki Cenevre sözleşmesiyle beraber literatüre girmiş bir kavram. Avrupa'dan gelen kişilerin dini, dili, ırkı veya başka bir sebeple işkenceye veya öldürülme ihtimaline maruz kalmaya karşılık bu kişilere mülteci sıfatının verilmesi olarak kararlaştırılmıştır. 67'deki New York protokolüyle birlikte Avrupa içindeki kişiler sınırlandırılması kaldırılarak Avrupa dışından gelenlerin de aynı şekilde mülteci olarak kabul edilebileceklerine dair madde kabul eildi. Dolayısıyla uluslararası dayanağı 1951 Cenevre sözleşmesi ve değişip 1967 protokolü diyebiliriz."

Şu an dünyada 60 milyona yakın mülteci var

Toplantıda dünyada yaşanan mülteci sorununun yanı sıra, Türkiye’de son yıllarda artan mültecilerin durumu da ele alındı. Muhterem Dilbirliği, mültecilerin durumuyla ilgili şunları söyledi: "Suriye'den yoğun bir sığınmacının ülkemize geçmesiyle yasal düzenleme ihtiyacı duyulmuş ve geçtiğimiz yıllarda bu yönde çalışmalar yapılmış ve yasal düzenlemeler gerçekleştirilmiş. Ancak Avrupa'da, Batı ülkelerinde çok daha önce yapılan düzenlemelerle mültecilere çeşitli sosyal haklar ve statüler verilmiş. Statü açısından baktığımızda henüz mültecilere ve sığınmacılara verilen ülkemizdeki statü Batı ülkelerindeki gibi değil. Mültecilere yeni haklar verilebilmesi için yeni düzenlemelerin yapılabilmesi şart."

Doç. Dr. Yusuf Adıgüzel de son yıllarda mülteci sayısının artması ile alakalı şu ifadeleri kullandı: "Son yıllarda dünyadaki mülteci sayısında çok büyük bir artış var. Özellikle son 10 yılda dünyadaki savaşlar, çatışmalar, baskılar yüzünden 2. Dünya Savaşı'ndan sonra dünyada en yüksek mülteci sayısına ulaşıldı. Dünyada şu anda 60 milyona yakın mülteci durumunda olan insan var. Bunların yüzde seksenlik bir kısmı gelişmekte olan ülkelerde misafir ediliyor. Türkiye, İran, Pakistan, Lübnan ve Ürdün gibi ülkelerde misafir ediliyor. Küçük bir kısmı şu anda Avrupa ülkelerinde kabul edilmiş durumda. Buna rağmen Avrupa'da göçmenlere ve göçmenliğe karşı tepki var. Bu da kanaatimce çok Avrupa merkezli düşünmekten kaynaklanan bir sorun diye düşünüyorum."

Dünya kamuoyunda yankı bulan önemli meselelerin alanında uzman kişiler tarafından ele alındığı Yuvarlak Masa Toplantıları, her ay farklı bir konuyu masaya yatırmaya devam edecek. 

 

Yusuf Sami Kamadan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2015, 13:37
YORUM EKLE

banner19