Gençlerin Gözünden Üstad Necip Fazıl (video)

Şair, yazar ve düşünür Necip Fazıl'ın vefatının 33. yıldönümünde farklı etkinlikler düzenleniyor. Bunlardan biri de ''Necip Fazıl'ın Gençleri, Gençlerin Necip Fazıl'ı'' adıyla İstanbul'da gerçekleştirildi. Söyleşi ve şiir dinletilerinin yer aldığı programda gençler kendi penceresinden Necip Fazıl'ı anlattı.

Gençlerin Gözünden Üstad Necip Fazıl (video)

Türk düşüncesi ve edebiyatının öncü isimlerinden Necip Fazıl Kısakürek, vefatının 33. yıldönümünde anılıyor. İstanbul'da hayata geçirilen etkinliklerden biri de "Necip Fazıl'ın Gençleri, Gençlerin Necip Fazıl'ı" adlı program oldu.

Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla düzenlenen etkinlikte, söyleşilerin yanı sıra müzik ve şiir dinletileri vardı. Fikirleriyle nesilleri etkileyen Necip Fazıl, bu kez gençler tarafından ele alındı. Programa katılan üniversite öğrencileri kendi dünyalarındaki Necip Fazıl'ı anlattı.

Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi Başkanı Mahmut Bıyıklı, Üstad Necip Fazıl Kısakürek hakkında şu ifadeleri kullandı: "Bir nesil yetiştirme idealiyle yaşamıştır, bunun için kavga vermiştir. Necip Fazıl’ın derdi gençlerdi. Dolayısıyla onun gençleri yetiştirme ideali halen devam ediyor. Hayatında, sağlığında gönül mücadelesi veren üstad şimdi eserleriyle onların fikir dünyalarını zenginleştirmeye devam ediyor. Biz Necip Fazıl’la ilgili yaptığımız programlarla onu yakından tanıyan kişilerin hatıralarını dinledik. Ona yetişemeyen, onu hiç görmemiş gençlerin dilinden Necip Fazıl’ı dinlemek, onlara Necip Fazıl'ın ne kattığını görmüş olmak için de bu programı düzenledik.”

Etkinlik boyunca Üstad Necip Fazıl'ın "Büyük Doğu" düşüncesi etrafında süren mücadelesi, konferansları, kitapları, şiirleri ve  onun genç kuşaklar üzerindeki fikri etkisi paylaşıldı. "Necip Fazıl'ın Gençleri, Gençlerin Necip Fazıl'ı" başlıklı anma programı, Necip Fazıl'ın fotoğrafları ve Büyük Doğu dergisinin kapaklarından oluşan bir sergiye de ev sahipliği yaptı.

 

Ayşe Sonuşen

Yayın Tarihi: 18 Mayıs 2016 Çarşamba 10:42 Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2016, 10:42
banner25
YORUM EKLE

banner26