Geleneksel Sporlara İlgi Her Geçen Gün Artıyor (video)

Kayseri'nin Bünyan ilçesinde Atlı Okçuluk Türkiye Şampiyonası'nın final etkinliği düzenlendi. Etkinliğe, Dünya Etno Spor Konfederasyonu Başkanı ve Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Bilal Erdoğan da katıldı. Erdoğan, geleneksel sporların kültürel önemine ve yaygınlaşmasına değindi.

Geleneksel Sporlara İlgi Her Geçen Gün Artıyor (video)

Geleneksel sporların yaygınlaştırılması için önemli adımlar atılıyor. Özellikle okçuluğa olan ilgi de gençler arasında yaygınlaşıyor. Bu gelişime katkı sağlayan isimlerden biri de Dünya Etno Spor Konfederasyonu Başkanı ve Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Bilal Erdoğan.

Kayseri'nin Bünyan ilçesinde düzenlenen Atlı Okçuluk Türkiye Şampiyonası'nın final etkinliğine katılan Erdoğan, geleneksel sporların kültürel önemine şu ifadelerle değindi: "Biz okçuluk sporuna madalya kazanacak sporcu yetiştirmeye çalışıyoruz. Geleneksel okçuluğumuzu daha profesyonel, kurumsal şekilde yaşatmaya, yeniden hayata geçirmeye çalışıyoruz ama bunu yaparken o gençlerin o okçuluk sporundan neler kazandığını görünce biz gerçekten çok heyecanlandık. Bu aslında Türkiye'nin kalkınmasında, gelişmesinde, geleceğe yürümesinde yeniden bir kültür inşasının da buna eşlik etmesi gerektiği gerçeğini de anlamamıza vesile oldu."

Bilal Erdoğan'a göre okçuluk gibi geleneksel sporların yaygınlaşması için medyaya önemli görevler düşüyor. Erdoğan geleneksel sporların durumu hakkında şu şekilde konuştu: “Bakın insanlar ciritin ne olduğunu öğrendiği zaman, bir tane müsabakayı izlediği zaman veya okçuluğu izlediği zaman veya atlı okçuluğu izlediği zaman, atın üstünde bir insanın neler yapabileceğini gördüğü zaman, ecdadı hayırla yad ediyor. Hem de seyir zevki var, kendin de yapmak istiyorsun. Dolayısıyla gerçekten gördükten sonra 'ya biz bunu niye önceden görmemişiz' dedirtiyor herkese.

O zaman burada suni bir baskılamaya maruz kalmış bizim kültürel ögemiz. Başka şeylere yatırım yapılırken, başka şeyler insanların gözüne sokulurken ciritimiz, okçuluğumuz maalesef ikinci plana, üçüncü plana itilmiş. Birçok geleneksel güreş dallarımızda olduğu gibi. Şimdi işte bunların gerçekten ekranlarda yer bulması lazım, insanların izlemesine açılması, kolaylaştırılması lazım.

Mesela atlı sporlar belirli bir kesimin tahakkümü altında kalmış, halka inmemiş, indirilmemiş, halktan adeta koparılmış. Halbuki eskiden atın üstünden inmeyen bir millettik, şimdi niye attan bu kadar uzaklaşıyoruz. Bu bizim için kesinlikle doğru bir şey değil. Okçuluk bizim kodları genlerimizde olan bir spor dalı; niye şu anda 3-5 bin lisanslı okçusu olsun değil mi? Bunlar içın inşallah biraz zamana ihtiyacımız var, biraz sabırlı olmaya ihtiyacımız var. Ama Okçular Vakfı'ndaki tecrübemiz gösteriyor ki insanlarımıza bizim sporlarımız, bizim değerlerimiz doğru şekilde sunulduğu zaman gerçekten çok büyük heyecanla sahip çıkıyor.”

Dünya Göçebe Oyunları ortak bir amacın ürünü

Bilal Erdoğan, bu yıl Kırgızistan'da yapılması planlanan dünya göçebe oyunlarının d, geleneksel sporların Türk dünyasında gördüğü ilgiyi arttırmak için önemli bir etkinlik olacağının altını çizdi. Dünya Etno Spor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan şu şekilde konuştu: "2016'nın Eylül ayının 3 ile 8'i arasında ikinci göçebe oyunları yine Kırgızistan'da Issık Göl'de organize ediliyor. Organizasyonda Etno Spor Federasyonu olarak ana sponsor görevindeyiz. Kırgız hükümeti ile beraber organizasyonu gerçekleştiriyoruz. Tabii Dünya Göçebe Oyunları, Türk konseyi kararlarıyla yola çıkılmış, Türkiye'nin, Azerbaycan'ın, Kazakistan'ın ve Kırgızistan'ın imzalarıyla yola çıkılmış, başlanmış bir etkinlik. Bu göçebe oyunları aslında Türk dünyasının geleneksel sporlarının gündeme gelmesi, yeniden popülerleştirilmesi, Türk halkları tarafından yeniden ilgi kazanması için başlatılmış bir etkinlik. Etnospor başlığı altında yapacağımız çalışmalarda inşallah göçebe oyunlarının ardından daha da büyük bir organizasyon olacak ve 2018 yılında bunu Türkiye'de yapmayı planlıyoruz."

Dünya Etno Spor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, geleneksel sporların okullarda ders olarak verilmesi için de Milli Eğitim Bakanlığı ile temasların sürdüğünü ifade etti.

 

Hamza Türkyıldız

Yayın Tarihi: 08 Ağustos 2016 Pazartesi 10:09 Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2016, 10:09
banner25
YORUM EKLE

banner26