Geleneksel Kırgız halıları görücüye çıktı (Video Haber)

Şöhreti Kırgızistan'ın dışına taşan Leylek halıları, başşehir Bişkek’in merkezinde bulunan Ulusal Tarih Müzesi'nde bir araya geldi.

Geleneksel Kırgız halıları görücüye çıktı (Video Haber)

 

Renkleri ve desenleri ile Orta Asya kültürünü yaşatan Leylek halıları, Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'teki Ulusal Tarih Müzesi'nde bir sergi için bir araya getirildi. Müzede açılan sergide; yapım şekli ve kullanılan malzemeye göre adlandırılan tük, arabi ve pombarkut kilim ve halı numuneleri sergilendi. Açılışına Kırgız üst düzey yöneticilerinin de katıldığı Leylek halı ve kilim sergisinde, 40 halıya yer verildi.

Müzede bu yıl içinde dördüncüsü gerçekleştirilen sergi, Kırgızistan Kültür, Enformasyon ve Turizm bakanlığı, Devlet Tarih Müzesi ve Batken Bölgesi Leylek İlçe yönetimi tarafından düzenleniyor. Sergiye katılan Başbakan Yardımcısı Kamila Taliyeva da önce sergiyi gezdi, ardınan halı tezgahının başına geçerek halı dokumacılığındaki hünerlerini gösterdi.

Başbakan Yardımcısı Kamila Taliyeva şunları söyledi: "Leylek halısı, bizim, bütün Kırgız kız ve gelinlerinin gururu. Biz çocukluğumuzdan itibaren Leylek halılarını tanıyoruz. Ben de bu halıların arasında büyüdüm. Özellikle kendi çeyizim için halı yapmayı bilmem lazımdı. Kırgızlar'ın bu güzel geleneğini yaşatmak için bugünlerde Kültür Bakanlığı ile birlikte Leylek halısı ve Leylek güreşini UNESCO listesine dâhil etmek için gerekli prosedürleri hazırlıyoruz. Bence, Kırgızlar olduğu sürece Leylek halısı da yaşayacak."

Sergiye Batken bölgesi Leylek ilçesi yönetim temsilcilerinin yanı sıra Leylek’ten gelen 15 halı ustası da katıldı. Doğal malzemeler ve boyalarla üretilen Leylek halı ve arabi kilimleri, desenleri ve renkleri ile dikkat çekiyor.

Kırgızlar'ın geleneksel el sanatları arasında yer alan halılarda ağırlıkla kullanılan renk ise kırmızı ve gri. Halıların aynı zamanda satışa sunulduğu sergide Batkenli kadınların keçeden yaptığı çeşitli elişleri de sergiye katılan ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.

 

 

Uğur Özen haber verdi

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2013, 10:57
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13