Gelenekli sanatlara yeni bir soluk (video)

1987'den bu yana hizmet veren İstanbul Sanatları Çarşısı, geleneksel sanatların yaşatıldığı bir adres. İşletmesi Türkiye Turing ve Otomobil kurumu tarafından yapılan merkez, kültürel etkinlikler ve atölye çalışmaları da yapacak.

Gelenekli sanatlara yeni bir soluk (video)

Hat, tezhip, sedef, ebru, cilt, tesbih gibi gelenekli Türk İslam sanatları, Cedid Mehmed Efendi Medresesi'nde yeniden hayat buluyor. Ayasofya ile Sultanahmed arasında bulunan tarihi yapı, 1987'den bu yana İstanbul Sanatları Çarşısı adıyla hizmet veriyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait olan medrese binasının işletmesi Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu tarafından yapılıyor. 2015 yılı itibariyle faaliyetlerine hız veren merkez, yeni döneme heyecanla hazırlanıyor. İstanbul Sanatları Çarşısı'nın koordinatörü Ömer Lekesiz, kurumun amacı ve yaptıkları faaliyetlerle ilgili şu şekilde konuştu: "Nasip olursa biz burayı bu mevcut yapısıyla beraber butik bir kültür merkezine dönüştürmek niyetindeyiz. Medreseye tekrar dönemeyeceğimiz için, en azından medrese kültürünü teneffüs edebileceğimiz, sohbet kültürü diyebileceğimiz kültürü yeniden bu manada inşa etmek üzere bir sahafiye dükkanı açmayı, geride kalan geleneksel sanatların yapıldığı atölyeleri de tek tek sanatçılara değil de daha fazla sanatçının istifadesine sunmayı tercih etti Turing. Yani günlük olarak sanatçılar buradan istifade edebilecekler. 40 – 50 tane sanatçı kendi standını hem halka tanıtmak bakımından hem kendi bürosu olmak bakımından burayı şenlendirecek."

Ne tür etkinlikler yapılacak?

Atölye çalışmalarına da ev sahipliği yapması planlanan merkezin birçok kültürel etkinliğin de adresi olacağını ifade eden Lekesiz, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Burada geleneksel sanatlarda sembol okumasından Heidegger’de ontolojik sanat okumasına kadar bir dizi atölye faaliyetleri de nasip olarsa sürecek. Aynı zamanda ayda bir defa olmak üzere de genele açık, yine kendi konularında maruf, ilimlerinde gerçekten yetkinlik ifade eden hocalarımızla yine sanat merkezli olarak bu merkezde konuşmuş olacağız.”

Her odasında farklı bir Türk sanatının icra edildiği medrese, çok sayıda öğrenciye kapılarını açıyor. İstanbul Sanatları Çarşısı, bu yönüyle klasik üslupta medrese özelliğini devam ettiriyor. Merkezin, yoğun sanat faaliyetlerine 14 Ekim’de yapılacak yeni dönem açılışıyla başlaması bekleniyor. 

 

Yusuf Sami Kamadan haber verdi

YORUM EKLE