Gançev, İstanbul'un hüznünü fotoğrafladı (video)

70'e yakın filmi Sofyalı sanatseverlerle buluşturan Menar Film Festivali kapsamında, "İstanbul; Melankoli, Hüzün" adlı bir de fotoğraf sergisi açıldı. Sevda Dükkancı yazdı.

Gançev, İstanbul'un hüznünü fotoğrafladı (video)

 

 

Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinden 70'e yakın filmi Sofyalı sanatseverlerle buluşturan Menar Film Festivali kapsamında, "İstanbul; Melankoli, Hüzün" adlı bir de sergi açıldı. Fotoğraf sergisi İstanbul'u insan hikâyeleri ile Sofya'ya taşıdı.

70'e yakın filmi Sofyalı sanatseverlerle buluşturan Menar Festivali'nde, Türk kültürünü de yakından tanıtmayı hedefleyen organizatörler, İstanbul’un farklı bir yönünü Sofya’ya taşıdılar. Bulgaristan’ın ünlü fotoğrafçısı Yavor Gançev'in festival kapsamında İstanbul’dan insan hikâyeleri sergisi, "Melankoli İstanbul" adıyla açıldı.

İstanbul, dev bir kültür

Sergide fotoğrafları gösterilen Yavor Gançev, melankoli ve hüznün çok güçlü duygular olduğunu söyledi. Yavor Gançev, "Melankoli ve hüzne her şehir de rastlamak mümkün. Bir kentten ayrılırken, içimde biriken o hisleri fotoğraflarda yaşatıyorum. Hatta bazen bu resimlere bakarken, hüznü yeniden yaşıyorum.

İstanbul öyle büyük bir yer, öyle dev bir kültür ki, tek kelime, tek renk, aşk diyebilirim! İstanbul öyle bir şehir ki, gözlerimi kapayıp, resim çeksem, yine inanılmaz kareler ve hayatlar yakalarım. Ayrıca kentlerin iç renkleri, dışarıdan görünen renklerden çok daha derin ve güçlüdür." ifadelerini kullandı.

İstanbul'un şiirsel yanını öne çıkarmayı amaçlayan Gançev'in fotoğrafları, Sofyalıların yoğun ilgisi ile karşılaştı. Sergiyi gezen Sofyalılar, fotoğraflarda gördükleri İstanbul'un, bildikleri İstanbul'dan çok daha farklı olduğunu söylediler. Sergide, hüznü yakından hissetmenin mümkün olduğunu söyleyen ziyaretçiler, "Fotoğraflara yansıyan portreden ziyade, insanı düşünmeye sevk eden kareler" şeklinde konuştular.  

Film ve belgeseller 2 Şubat’a kadar sürecek

2 Şubat'a kadar sürecek olan Menar Film Festival'inde yönetmen Reis Çelik'in, "Lal Gece"; Yasemin Şamderli'nin, "Almanya'ya Hoşgeldin" filmi ile Batu Akyol'un, "Türkiye'de Caz" belgeseli de izleyici ile buluşacak. 

 

 

Sevda Dükkancı yazdı

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2014, 13:15
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26