G. Afrikalılar Apartheid zulmünü unutmadı

Güney Afrika Cumhuriyeti'nde 1948 ve 1994 yılları arasında uygulanan ırkçı ve ayrımcı rejim Apartheid'ın sembolü sayılan 6. Bölge’deki müzede, evlerinden zorla çıkarılan halkın yaşadıkları anlatılıyor. İbrahim Tığlı yazdı.

G. Afrikalılar Apartheid zulmünü unutmadı

 

 

Baskıcı rejime karşı mücadelenin simge şehri Cape Town'un tarihi için önemli merkezlerinden biri “6. Bölge”. 6 mahalleden oluşan bölge 1867'de özgürlüğüne kavuşmuş köleler tarafından kuruldu. Apartheid dönemine kadar farklı bölgelerden gelen Avrupa ve Asyalı göçmenler burada yaşadı.

1970'de ise “6. Bölge”, Apartheid rejiminin ırkçı baskıcı politikalarının uygulandığı ilk bölge olarak tarihe geçti. O tarihte 6. Bölge halkı yaşadıkları evlerden zor kullanılarak çıkartıldı. Yaklaşık 60 bin kişinin evi buldozerlerle yıkıldı. Halkın büyük çoğunluğu Cape Flats olarak bilinen kenar mahallelere yerleştirildi. 

1994'de 6. Bölge’de açılan müze, insanların renklerine göre sınıflandırıldığı Apartheid döneminde yaşananları yeni nesillere aktarmayı ve unutturmamayı hedefliyor. Müzedeki binlerce fotoğrafsa, Apartheid öncesine ait kültürel zenginliğin belgesi niteliğinde.

Rejimin yıkımını fotoğraflamış

Aparthied rejimi dönemine şahitlik eden Suleiman Christians, 6. Bölge’yi buldozerlerle yıkıldığını, kendisinin de bölgenin o halini fotoğrafladığını ve bugün bu bölgenin kozmopolit bir yer olduğunu söyledi.

Suleiman Christians şöyle konuştu: "Apartheid rejimi 6. bölgeyi beyaz bölge alanı olarak ilan ettiğinde, bulldozerler buraya geldi ve 10 yıldan kısa bir zamanda, bu buldozerler bölgedeki tüm binaları yıktı. Şimdi orası boş açık bir alan. 120 fotoğrafımda bölgenin eskiden nasıl oldugu görünüyor. Burası kozmopolit bir yer. Müslüman, Malay, Hintli, Portekiz, Japon, Çinli, melez ve siyah Afrikalılar, Apartheid döneme kadar birlikte barış ve huzur içinde yaşamışlar."

"Farklı deriler, bir arada yaşayamaz"

Apartheid dönemindeki ırkçı politikalar, aynı aileden olan melez ve siyahları bile ayırdı. Anne siyah, baba melezse dahi farklı mahallere gitmek zorunda bırakıldı. 1939'da 6. Bölge’de dünyaya gelen Joe Schaffers, 1967'de senesinde buradan çıkarıldığını ifade etti.

Joe Schaffers, "Ben 1939'da  6. Bölge’de doğdum ve buradan 1967'de çıkarıldım. Burada insanlar birbirlerini kabul ederlerdi. Fakat Ulusal Parti, farklı derilere sahip olanların bir arada yaşayamayacağına inanıyordu. Bu yüzden burada sadece beyazların yaşayabileceğini düşünerek diğerlerinin evlerini terk etmesini istediler" şeklinde konuştu.

Aparthied, insanları ayırdı

Derme çatma teneke evlere yerleştirilen halkın büyük çoğunluğu, kötü şartlardan kaynaklanan sağlık sorunları nedeniyle hayatını kaybetti. O dönemin bir diğer tanığı Nur İbrahim, Aparthied rejiminin insanları birbirinden ayırmak olduğunu söyledi.

Nur İbrahim şöyle konuştu: "1970 de devlet ilk buldozeri evleri yıkmak için yolladı, ancak birçok insan öldü. Babamın 1974 yılında, 60 yaşlarındayken, kendi evinden çıkarken nasıl ağladığını hatırlıyorum. O gitmek istemiyordu. O dönemde devletin tüm fikri, insanları, hatta aileleri ayırmaktı."

Yıkılan evlerin yerine, yalnızca beyazlar için evler inşa edildi. Fakat bazı beyazlar bu evlere yerleşmedi ve evler uzun süre boş kaldı. Siyahların ise, böyle bir şansı olmadı…

 

 

 

İbrahim Tığlı yazdı

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2014, 17:30
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26