banner17

Fotoğraflarla Kudüs'ün dünü ve bugünü (video)

Fotoğrafçı Cemil Kadamani 'Tarihten Bugüne Kudüs' adlı bir fotoğraf sergisi açtı. Yaklaşık 2 yıl boyunca Kudüs’ün eski fotoğraflarını toplayan sanatçı, onların çekildiği noktaları yeniden fotoğrafladı.

Fotoğraflarla Kudüs'ün dünü ve bugünü (video)

Kudüs'te yeni bir fotoğraf sergisi açıldı. "Tarihten Bugüne Kudüs” adlı sergi Kudüs’ün farklı dönemlerdeki görüntüleriyle bugün İsrail işgali altındaki görüntülerini karşılaştırıyor.

Deneyimli fotoğrafçı Cemil Kadamani, eserlerinde, Kudüs’ün eski fotoğraflarını bugünkü manzaranın içine yerleştirerek kareliyor. Bu kolaj tekniği Kudüs’te ilk kez bu kadar kapsamlı bir şekilde kullanılıyor. Kendisi de Kudüslü olan sanatçı, bu çalışma için 2 senesini harcamış. Nadir bulunan eski fotoğrafların toplanması bile tek başına 6 ayını almış. Cemil Kadamani sergiyle alakalı şu ifadeleri kullandı: “Çok zahmetli ve zaman isteyen bir çalışmaydı. Çünkü Kudüs’e dair eski fotoğrafları bulmak bile epey zor. Kudüs’ün tüm köklü aileleriyle iletişime geçtim ve onlardan işgal öncesine dayanan ne kadar siyah beyaz fotoğraf varsa ödünç aldım. Tabii ki fotoğrafları bulmakla iş bitmiyor. Doğru açıyı yakalayabilmek için fotoğrafların tam olarak çekildiği noktayı arayıp bulmak gerekiyor. Eski resimlerin bugünkü manzaraya tam olarak yerleştirilebilmesi için tek bir adım bile fark edebiliyor. Bu yüzden sergide bulunan 35 kareyi yakalayabilmek için 1,5 yıl içinde toplam 25 bin kare çektim.”

Kadamani’nin her bir fotoğraf için yüzlerce deneme çekimi yapmasının bir başka nedeni ise, çekilen fotoğrafların üzerinde hiçbir oynama veya düzeltme yapılmadan sergileniyor olması. Fotoğrafların her biri Kudüs’ün farklı yönetimler altında sosyal, kültürel, mimari ve hatta siyasi olarak ne kadar değiştiğini ortaya koyuyor. Bunun yanı sıra bazı fotoğraflar bize Osmanlı’nın Kudüs hakimiyetine dair önemli ipuçları da sunuyor.

Serginin ziyaretçiler üzerinde bıraktığı bir başka alt tema ise Kudüs’ün yıllar boyunca farklı yönetimler altında ne kadar değişiklik gösterdiği ve medeniyetlerin tarih boyunca Kudüs’ü elde etmek için verdiği mücadele.

 

Ediz Tiyanşan haber verdi

 

 

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2016, 15:16
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner20