Fotoğraflarda yetmişli yılların İstanbul'u (video)

İstanbul'da zamanı geriye alan bir sergi açıldı. 'Yetmişlerden Fotoğraflar' adlı sergideki fotoğraflar, 70' yıllarda; mimarlık fakültesi öğrencisi olan, akademisyen, yazar ve mimar Aykut Köksal'a ait.

Fotoğraflarda yetmişli yılların İstanbul'u (video)

Ahşap evler, Kumkapı’nın balıkçıları, Boğaz vapurları, 40 yıl öncesinin İstanbul’undan bugüne yansıyan siyah beyaz kareler. Her biri belgesel değeri taşıyan fotoğraflar Galata'da açılan sergi için bir araya geldi. "Yetmişlerden Fotoğraflar" adını taşıyan sergiye o yılların ruhu da yansıdı.

Schneidertempel Sanat Merkezi'nin ev sahipliğinde gerçekleşen sergideki fotoğraflar, akademisyen ve yazar, mimar Aykut Köksal’a ait. Etkinlikte konuşan Köksal sergideki fotoğraflarla alakalı şunları söyledi: “Bunlar 1970'lerde çektiğim fotoğraflar. 1970-79 arası çektiğim fotoğraflar. Büyük çoğunluğu da İstanbul'da çekilmiş fotoğraflar. O yıllarda Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Fakültesi'nde öğrenciydim. Fotoğrafın da benim için çok büyük bir tutku olduğu yıllar. İşte o yılların ağırlıklı olarak da İstanbul'da çekilmiş fotoğrafları.”

Sergide, İstanbul’un farklı köşelerinde çekilen çok sayıda fotoğraf bulunuyor. Geçmişten izler taşıyan fotoğraflar aynı zamanda günümüz İstanbul’unun bir zamanlar nasıl olduğuyla ilgili fikirler de veriyor. Mimar Aykut Köksal, fotoğraflardaki İstabulla alakalı şu ifadeleri kullandı: “Bu fotoğraflardaki yerler, mekanlar, yapıların hiçbiri yok artık. Bu çok çarpıcı. 1970'lerden bu yana İstanbul'un ne kadar şiddetli bir değişim yaşadığını bu fotoğraflardan görebilirsiniz. 40 yıllık bir sürede hemen her yer, her şey değişime uğramış. Özellikle 80'lerden beri İstanbul'un yaşadığı o şiddetli değişim kenti hemen hemen bütünüyle dönüştürmüş. Fotoğraflardan bunu çok açık biçimde görüyoruz.”

"Yetmişlerden Fotoğraflar" sergisi ziyaretçilerini 6 Aralık’a kadar o yılların İstanbul'una yolculuğa davet ediyor.

 

Yusuf Sami Kamadan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2015, 10:16
YORUM EKLE

banner19