Fırtınalar şehrinin sembolü saat kuleleri (video)

Güney Afrika Cumhuriyeti'nin üç başkentinden biri olan fırtınalar şehri Cape Town, Hint ve Atlas okyanusunu birleştiren bir noktada her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor. Şehirdeki saat kuleleri de hem mimari özellikleri hem de tarihiyle turistlerin ilgi gösterdiği yapılar arasında..

Fırtınalar şehrinin sembolü saat kuleleri (video)

Afrika kıtasının güney ucundaki kent Cape Town’un simge yapılarından olan saat kuleleri de Cape Town kadar ünlü. Saat kulesinin rengi aslında kırmızı fakat Cape Town’un 2014 yılında dizayn şehri olmasından dolayı rengi de sarıya boyanmış. Fakat bir sene sonra rengi yine kırmızı duvar rengine kavuşacak.

1882'de inşa edilen kule şehrin ticari ve kültürel merkezi Waterfront'un en eski binası aynı zamanda. Viktoryan-Gotik tarza sahip kule, kaptan köşkü, anbar kısmı ve gözetleme kulesi olmak üzere üç kattan oluşuyor. Bu saat kulesi liman izleme feneri olarak yapılmış ve fakat daha sonra 1900'lü yılların başlarında bir saat kulesine dönüştürülmüş.

1970'lerde Venedik'ten etkilenerek bir kanal bölgesine dönüştürülen Waterfront'un rıhtım kulesi olarak da anılan saat kulesi, İngiliz- Boer savaşının da tanıklarından. Boerler savaşı bu kuleden yönetmiş fakat savaşı İngilizlerin kazanmasına engel olamamıştı. İngiliz donanması kuleye kraliyet ailesinin flamasını asarak Cape Town'un Britanya Krallığına geçtiğini duyurmuştu. Cape Townlular’ın uğrak yeri Waterfront tarihi limanıyla da milyonlarca turistin gözdesi.

Saatin üzerinde köleleri taşıyan gemilerin geleceği zaman yazılırmış

Cape Town’un tarihine ışık tutan bir diğer yapı ise City Hall saat kulesi. Güney Afrika'nın en eski binası olan City Hall'un tepesinde yükselen saat kulesinin 1840'da İngilizler tarafından yapıldığı biliniyor. Askeri kışla olarak inşa edilen City Hall Binası'nın yapım tarihi ise 1730'lara dayanıyor

Bir dönem şehir meclisi olarak kullanılan bina, son dönemde sanat etkinliklerine ev sahipliği yapılıyor. 8 penceresi bulunan saat kulesi, mermer ve mozaik çevresiyle İngiliz tarzı Anglikan kiliselerinin kulelerine benziyor. City Hall binasıyla uyum içinde olan kule, şehrin birçok yerinden görülebilen tek kule.

Turistlerin gözde alışveriş merkezi green market binası da saat kulesi ile dikkat çeken yapılardan. Güney Afrika'daki diğer saat kulelerinden ayrılan yapı Green Saat Kulesi adını taşıyor. 1700'lü yıllarda inşa edilen saat kulesinin 19.yüzyılda yıkılarak köle evine dönüştürülmesi binanın kaderini değiştirmiş.

Güney Afrika'nın değişik şehirlerine gönderilecek köleler bu binada belirlenir, saatin üzerinde köleleri taşıyan gemilerin geleceği zaman yazılırmış. Güney Afrika'daki rejimin değişmesiyle alışveriş merkezine dönüştürülen bina o günlerin anısını bu saat kulesi ile anımsatıyor. 

 

 

İbrahim Tığlı haber verdi

Yayın Tarihi: 14 Haziran 2014 Cumartesi 10:00 Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2014, 10:00
YORUM EKLE

banner19

banner36