Filistinlilerin o acısı belgesel film oldu (video)

Batı Şeria'nın Nebi Saleh köyünde yaşayan Filistinliler'in direnişi beyaz perdeye aktarıldı. 'Çok şükür bugün Cuma' isimli film geçtiğimiz hafta gösterime de girdi. Ediz Tişanyan yazdı.

Filistinlilerin o acısı belgesel film oldu (video)

 

 

İsrail, Batı Şeria'da Filistin’in Nebi Salah köyüne ait su kaynaklarına da el koyarak bölgede Halamiş isimli yasadışı bir yerleşim yeri oluşturdu. Olayın ardından Nebi Saleh köyü halkı, 2009'da Filistin içinde düzenli olarak devam eden sayılı halk hareketlerinden birini başlattı.

Askerler müdahale ediyor

Her hafta Cuma namazından sonra köyün merkezinde toplanarak İsrail Ordusu’nun topraklarını istimlâk ettiği ayrım teline kadar yürüyüş yapan halk, İsrail Ordusu’nun sert müdahalesine maruz kalıyor.

550 kişiden oluşan köyde, 2010 ve 2011'de İsrail'in gösterilere yönelik saldırılarında 2 kişi hayatını kaybetti. Köy halkının katıldığı gösterilerde bugüne kadar 100'e yakın vatandaş İsrail tarafından tutuklandı. Aralarında ise en küçüğü 11 yaşında olmak üzere toplam 18 çocuk bulunuyor.

Yaşanan dramdan habersizler

"Çok Şükür Bugün Cuma" adlı belgesel, can kayıplarının yaşandığı saldırıları ve buna rağmen direnmeye devam eden halkın hayatını beyazperdeye taşıyor. Filmin Belçikalı yapımcısı, söz konusu Filistin köyünün topraklarını istimlâk etmiş olan İsrail'in yasadışı yerleşim yeri olan Halamiş'i de ziyaret etti.

İsrail koruması altındaki yerleşim yerinde yaşayanlarla yapılan konuşmalar ise, yerleşimci halkın Filistinlilerin dramına ne kadar uzak ve habersiz olduğunu gözler önüne seriyor.

Beyazperdede kendilerini izlediler

Geçtiğimiz ay tamamlanan belgesel filmin ilk gösterimi Nabi Saleh köyünde yapıldı. Belgesel gösterimi için bir araya gelen halk, 4 yıldır devam ettirdikleri mücadelenin en duygusal anlarını beyaz perdede izleme imkânı buldular.

"Çok Şükür Bugün Cuma" belgeselinin tanıtım gösterimlerinin, önümüzdeki aylarda Avrupa'nın pek çok kentinde de yapılması planlanıyor.

 

 

Ediz Tişanyan yazdı

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2013, 14:29
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13