Filistinliler Kaek Festivali'nde buluştu (Video Haber)

İşgal altında hayatlarını sürdürmeye çalışan Filistinlileri buluşturan Kaek Festivali'nde ülkenin geleneksel kültürü sergileniyor.

Filistinliler Kaek Festivali'nde buluştu (Video Haber)

 

Hayatlarını İsrail'e rağmen yaşamaya çalışan Filistinliler, Kaek Festivali münasebetiyle bir araya geldiler. Ülkenin geleneksel yiyeceği olan Kaek'ten adını alan festival bu yıl 3. kez düzenlendi. Festivalde Filistin'e özgü yiyecekler ve eşyalar satışa sunulurken, çocuklar da güvenli bir ortamda oyun oynama imkânı buldu.

Simiti andıran 'kaek', Filistin'de geleneksel olarak en çok tüketilen ve Filistin'in sembolü haline gelmiş bir yiyecek.

Bu yıl üçüncüsü düzenlen Kaek Festivali, Doğu Kudüslü Filistinliler'i biraraya getiren sayılı kültürel etkinliklerden biri oldu. 7'den 70'e geniş bir kalabalığı ağırlayan festivalde, folklorik dans ve müzik etkinliklerinin yanısıra, Filistin'e özgü yiyecekler ve eşyaların satıldığı standlar da kuruluyor.

Festivalin temel amacı ise işgalden en çok etkilenen yerlerden biri olan Doğu Kudüs'teki Filistinliler'e eğlencenin yanı sıra bölgeyi sahiplenen siyasi bir mesaj vermek. Festivali düzenleyen 'Hayat' grubunun sözcüsü şunları söylüyor: "Çocuklar için olduğu kadar yetişkinlere de hitap edecek bir aile ortamı oluşturmaya çalışıyoruz. Kudüs'e özgü ürünler, yiyecekler, el işleri sergileniyor. Kudüs'te Filistin kültürünün yozlaşmasına engel olmak istiyoruz. Aynı zamanda Kudüs'te her gün işgalin acı gerçeğiyle burun buruna yaşayan Filistinli halkın bunun gibi faaliyetlerle, bir nebze de olsa nefes almaya ihtiyacı var."

Filistin kültürünün yaşatılması amaçlanıyor

Kaek festivaline gelen ebeveynler, çocuklarını, Kudüs'te benzeri olmayan güvenli bir oyun alanına bırakma imkânı bulurken, diğer bir bölümde çeşitli Filistin tatlıları sergileniyor. Festival alanında taze yapılan Filistin künefesi ilgi toplayan yiyeceklerin başında geliyor.

İsrail'in işgal altında tuttuğu Doğu Kudüs'te Filistinli halka sunduğu sosyal ve ekonomik imkanlar neredeyse yok denecek kadar az. Batı Şeria'da Filistin Yönetimi'nin neredeyse hiçbir nüfuzu olmadığı gibi, Doğu Kudüs'e herhangi bir siyasi veya ekonomik destekte bulunması da tamamen engelleniyor. Bu nedenle, festivali düzenleyen gönüllü grup, yalnızca girişte alınan ücretler ve satılan ürünlerden toplanan gelirle festivali gerçekleştirebiliyor.

Tam bir toplu dayanışma örneği olan Kaek Festivalinde sergilenen geleneksel ürünlerle, Filistin kültürünün yaşatılması amaçlanıyor. Sergilenen sanat eserleriyle de önemli mesajlar veriliyor. Festivale katılanların en çok ilgisini çeken sanat eserlerinden biri de Filistinli heykeltraş Halid Jarar'ın Doğu Kudüs'ü Batı Şeria'dan soyutlayan ayrım duvarından kırarak topladığı taşlarla yaptığı heykelcikler.

Jarar'ın oluşturduğu taştan eserler arasında, Filistin halkının rızkını sembolize eden bir kaek ile çocukların oyun hasretini simgeleyen bir futbol topu da yer alıyor.

 

 

Ediz Tiyanşan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2013, 10:38
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13