Filistinli zanaatkârlar sanatlarını zeytine oyuyor (video)

Filistin halkının sembolü olan zeytin ağacından yapılan ahşap eşyalar, Filistin’e gelenlerin en çok ilgi gösterdiği hediyelikler arasında. Ahşap oyma sanatının en yaygın olduğu kent ise Beytüllahim. Ediz Tiyanşan yazdı.

Filistinli zanaatkârlar sanatlarını zeytine oyuyor (video)

 

 

Filistinli çiftçilerin önemli bir gelir kaynağı olan ve Filistin halkının bir sembolü haline gelen zeytin ağacı, aynı zamanda Filistin'in önde gelen zanaatlarından birinin de hammaddesi.

Zeytin ağacından yapılan ahşap oymalar, bugün Filistin'e özellikle hac için gelen turistlerin en çok ilgisini çeken hediyelik eşyalar arasında. Müslüman-Arap ülkelerin büyük bir bölümüyle ilişkileri bulunmayan İsrail'e, Batılı ülkelerden gelen Hıristiyan hacıların sayısı çok daha fazla.

Hıristiyan hacılar ilgi gösteriyor

Hz. İsa'nın doğduğuna inanılan Doğuş Kilisesi’nin bulunduğu Beytüllahim kenti ise, ahşap oyma sanatının en yaygın olduğu Filistin kentlerinden biri. Hz. Meryem figürlerinden, Hz. İsa'nın doğuşunun habercisi olan “3. Akil adama” ve Hz. İsa'nın son akşam yemeğini betimleyen figürlere kadar pek çok çeşit bulunuyor.

Bin dolara satılanlar da var

Hepsi el yapımı olan bu ürünlerin en küçükleri bir kaç dolara satılırken, en büyük oyma parçaların fiyatları binlerce dolara ulaşabiliyor. Filistinli zanaatkârların yaptığı ahşap oyma sanatında yalnızca dini sembollere değil, İsrail'in son 10 yıldır inşa etmekte olduğu, Filistinlileri Batı Şeria'ya hapseden yasadışı duvara da yer veriliyor.

3 semavi dinin de kutsal mekânlarını barındıran Filistin'de, bölgeye özgü ahşap oymalar hemen her ziyaretçinin rağbet ettiği ürünlerin başında geliyor.

 

 

Ediz Tiyanşan yazdı

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2014, 16:54
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26