Filistinli gençler eski eşyalarla sanat yapıyorlar (video)

Filistinli gençler, çeşitli malzemeleri, tasarım objelerine dönüştürüyor. Kullanılmış eşyaları boncuk ve taşlarla süsleyen gençler, el emeği ürünleri internette satışa sunuyor.

Filistinli gençler eski eşyalarla sanat yapıyorlar (video)

Filistin’de kişisel ilgi veya hobi olarak başladıkları el işi çalışmalarını, artık bir gelir kapısı haline getiren gençler var. Muhammed Kadamani, 10 yılı aşkın devam ettirdiği hobisini kendi çabaları ile o kadar ilerletmiş ki, şu anda evinin bir bölümünü adeta bir atölye gibi işletiyor.

Muhammed Kadamani, çalışmalarını şu şekilde anlattı: "Bu işe 10 yıl önce başladım, kullanılmış mumları toplayarak onlardan yeni birşeyler oluşturmaya çalışıyordum. Sonra pek çok kişinin yaptıklarımı beğendiğini farkettim. Örneğin, bu gitar için renkli camları ve arta kalan bazı malzemeleri kullandım.

Kimsenin ihtiyacı olmayan, kullanılmayan malzemeleri saklayıp, göze hitap eden yeni şeyler çıkarıyorum. Mesela bir gitar vardı, ben gitar çalmıyorum ama görüntüsü çok cazip geliyor. Bunun üzerine mozaik yerleştirip akrilik ile boyadım, deneme yanılma yöntemiyle zamanla daha başarılı işler ortaya çıkmaya başladı ve insanlardan artık talepler geliyor."

İnternetten satış yapıyorlar

Kadamani, elinde bulundurduğu pek çok eşyayı süsleyerek yeni tasarımlara dönüştürüyor. Sanatçı renkli camların yanı sıra, mozaik taşlar ve metal artıklar da kullanıyor. Muhammed’in kuzeni Sarah Kadamani’nin de benzer bir hikayesi var. Sarah daha çok boncuklarla çalışıyor. Sarah Kadamani çalışmalara başlayışını şu sözlerle anlattı: “Evlendikten sonra evde kendi başıma bu işe başladım. İlk bebeğim dünyaya geldikten sonra Almanya’daki akrabalarımızdan çok hoş bazı hediyeler almıştık. Bunları görünce ilgimi çekti, bizim ülkemizde yaygın olmadığı için ben de kendi başıma birşeyler oluşturmak istedim. Boncuk ve takılarla başladım, şimdi boncuklarla bezenmiş pek çok yeni şey yapıyorum.

Bizim bir dükkanımız yok ama internette bir sayfa açtık ve kısa sürede pek çok yerden siparişler almaya başladı. Batı Şeria'da Eriha, Nablus ve Ramallah gibi pekçok yerden siparişler alıyoruz. Gazze’den bile talep geliyor ama tabi ki oraya ulaştıramıyoruz.” 

 

Ediz Tiyanşan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2015, 13:16
banner12
YORUM EKLE

banner19