Filistin'in Geleneksel Tabun Fırını ve Ekmeği (Video)

Tabun ekmeği, Filistin sofralarının olmazsa olmazlarından. Bu ekmek adını pişirildiği fırından alıyor. Geçmişte hemen hemen her evde bulunan fırınlara bugün sadece köylerde rastlanıyor.

Filistin'in Geleneksel Tabun Fırını ve Ekmeği (Video)

Geleneksel fırınlarda pişen tabun ekmeği, Filistin mutfağının en ünlü lezzeti. Özellikle Batı Şeria'da halen yaşatılan bu gelenek, adını da piştiği fırından alıyor. Ramallah'ın Şukba köyüne yaşayan Fatima Farah, evinde hâlâ tabun ekmeği pişiriyor. Her sabah erkenden kalkan Fatima Nine, hazırladığı ekmek hamurunu şekillendirip fırının içindeki sıcak taşların üzerine atıyor. Kendisine tabun ekmeğini sorduğumuzda şu cevabı veriyor: “Bizim ailelerimiz hep tabun ekmeği pişirirdi. Biz ocak ya da fırın kullanmayız. Ekmeği, yemeğimizi, hatta tatlılarımızı bile burada pişiririz. Eskiden her evde tabun fırını vardı. Her sabah önce fırını kontrol eder, sonra da ekmeğimizi pişirmeye başlardık.”

Filistin'in binlerce yıllık geleneğinde tabun fırını önemli bir yer tutuyor. Eskilerde hemen hemen her evde yer alan tabun fırını şimdilerde yalnızca köylerde görülüyor. Tabun fırını Anadolu'daki tandırları andırsa da yapılışı ve yakılışı ile çok farklı.

Batı Şeria köylerinde tabun fırını kullanan ailelerin sayısı her geçen gün azaldığını söyleyen Fatima Nine son olarak şu ifadeleri kullandı: “Artık herkesin evinde tabun fırını yok. Köyde yalnızca on evde falan kaldı. Çünkü insanlar kolaya kaçıyor, ekmek yapmak yerine gidip satın almak istiyorlar. Eskiden hayat kolay değildi. Elektrik yoktu, çamaşır makinelerimiz yoktu. Ben 65 yaşındayım, 9 yaşından beri ekmek yapıyorum. Toprak ekerdim, her işe koşardım. Ama günümüzde durum farklı. Kadınlar yemek yaptıklarında ya da çocuk baktıklarında yorgun hissediyor.”

 

İrem Seles

Yayın Tarihi: 18 Nisan 2016 Pazartesi 11:23 Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2016, 11:23
banner25
YORUM EKLE

banner26