Filistin'de kitap fuarı 9. kez düzenlendi (video)

Filistin Kitap Fuarı 200 yayınevinin katılımıyla, bu yıl 9. kez düzenlendi. Fuarın Filistin'in Arap ve dünya edebiyatıyla bağlarını sıcak tutabilmek için düzenli olarak gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Filistin'de kitap fuarı 9. kez düzenlendi (video)

Uluslararası Filistin Kitap Fuarı'nın 9.'su geçen hafta Batı Şeria'nın Ramallah kentinde düzenlendi. "Filistin'in Devlet Olması" temasıyla gerçekleşen fuar, dünyanın her yerinde olduğu gibi Filistin halkının da kitaplara erişim hakkının korunması mesajını verdi.

Kültür Bakanlığı Sözcüsü Firas Obeid, teknolojinin üstünlüğünün tartışılmaz bir gerçek olduğunu, fakat bunun yanısıra kitabın her zaman farklı bir değeri ve ağırlığı olduğunu söyledi.

Obeid şu ifadeleri kullandı: "Sayfaların gücü ve güzelliğiNE paha biçilemez. Dünyanın her köşesinde kitapların her zaman ayrı bir konumu ve saygınlığı vardır. En çok satan listesinde e-kitaplar yok, basılı kitaplar var."

Ramallah'taki otopark binasının iki katına kurulan fuara, Fas, Ürdün, Kuveyt, Mısır ve Umman gibi pek çok Arap ülkesinden toplam 200 yayınevi katıldı. Fuarın en önemli amaçlarından biri ise, Filistin'de yıllardan beri süregelen çatışmalar ve sosyal istikrarsızlıktan kaynaklanan sınırlı okuma oranlarını yükseltebilmek.

Fuar aynı zamanda yerel Filistinli yazarları da okurlarla buluşturdu. Filistinli yazarlara göre, ülkedeki sosyal koşullar, kimileri için okuma oranlarını düşürürken, kimileri içinse okumayı acı gerçeklerden bir kaçış haline getiriyor. İşte bu nedenle, Filistin'de en çok okunan kitap türleri arasında derin hayal ürünleri ve aşk hikâyelerinden oluşan kurgu romanları yer alıyor.

Filistinli yazar Dima Samman, hedeflerinin ulusal ve kültürel bir amaç taşımak olduğunu ve bu hedefin saygıyı hak ettiğini söylerken, kültür âşığı ve kitaplara saygı gösteren bir devlet olduklarını söyledi.

Dima Samman şu ifadeleri kullandı: "Fakat maalesef fuara katılım oldukça az. Ama inanıyorum ki fuar boyunca insanların bu konudaki düşüncelerini değiştirebileceğiz. Yani onların kitaplara özen göstermesini ve önem vermesini sağlayacağız."

 Ediz Tiyanşan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2014, 14:23
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26