Filistin Nakışları Beyrut'ta Sergileniyor (video)

Beyrut, Filistin kültürüne ışık tutan bir sergiyi ağırlıyor. Serginin adı Filistin Nakış İşlemeciliğinin Siyasi Tarihi. Sergi, Filistinliler’in her şeye rağmen bağlı oldukları gelenekleri konu alıyor. Lübnan'ın farklı şehirleri ve mülteci kamplarında yaşam süren Filistinli çocuklar serginin özel konuğu oldular.

Filistin Nakışları Beyrut'ta Sergileniyor (video)

Vatanlarından uzakta kalan Filistinli çocuklar için Lübnan'da bir sergi açıldı. “Filistin Nakış İşlemeciliğinin Siyasi Tarihi” adlı sergide geleneksel kıyafetlerden halılara kültürel parçalar sergileniyor. Sergi kapsamında düzenlenen önemli etkinliklerden biri de Filistinli çocukların gruplar halinde müzeyi gezmesi oldu.

Serginin organizatörü Maral Magrediçyan etkinlik hakkında şu ifadeleri kullandı: “Bugün burada bir grup Filistinli çocuğu ağırlıyoruz. Uzun süredir sürdürdüğümüz Filistin kültür çalışmaları kapsamında düzenlediğimiz bir aktivite için buradalar. Düzenlediğimiz diğer sergi ve programlar kadar bugünkü etkinliğimiz de çok önemli. Lübnan'ın farklı şehirlerinden ve mülteci kamplarından Filistinli çocuklar ve gençler buradalar. Burada Filistin kültürünü ve kıyafetlerini onlara tanıtmayı amaçlıyoruz.”

Filistinler kendilerine özgü nakış işlemeciliğine sahip. Bu gelenek yüzyıllardır yaşatılıyor. Sergide on dokuz ve yirminci yüzyıla ait kadın kıyafetleri ön planda. Bunların işleme tarzından dönemin sosyal ve siyasal durumuna dair bilgi edinmek mümkün. Sergi, fotoğraf ve resimlerle de zengin bir koleksiyona sahip.

Sergi sayesinde Filistinli çocuklar kendi kültürlerini daha yakından tanırken, sosyalleşme imkanı da buluyor. Sergiyi gruplar halinde ziyaret eden çocuklar, bir sonraki gruba kendileri tanıtıyor. Bu da çocukların gelişimi için önemli bir fırsat.

“Filistin Nakış İşlemeciliğinin Siyasi Tarihi” adlı sergi Temmuz ayı sonuna kadar açık olacak.

 

Musab Eryiğit

Yayın Tarihi: 25 Temmuz 2016 Pazartesi 16:42 Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2016, 16:42
banner25
YORUM EKLE

banner26