Filipinler'de bir Müslüman kabile: İgaunun (video)

Tayland'da İslam'la tanışan bir kabile, İgaunun kabilesi. Kabilenin yetim çocuklarından Yusuf hafız olmak istiyor. Yusuf'a bir türk sivil toplum kuruluşu olan Çare Derneği sahip çıktı ve kendilerine ait yetimhaneye yerleştirdi. Yusuf her ne kadar yetimhanede kalsa da kabilesi ile bağını kopartmıyor.

Filipinler'de bir Müslüman kabile: İgaunun (video)

İgaunun kabilesi mensubu Yusuf'un babası İslam'ı, kabile reisleri Datu'nun Müslüman olmasından sonra kabul etti. Kısa bir süre sonra hastalık nedeniyle yaşama veda edince Yusuf yetim kaldı. Hafız olmak isteyen Yusuf'a Çare Derneği imkan sağladı. Dernek Yusuf'a sahip çıkarak kendilerine ait yetimhaneye yerleştirdi.

Yusuf her ne kadar yetimhanede kalsa da kabilesi ile bağı kopmuş değil. Müslüman olmalarında Türkler'in etkili olduğu kabilesini sık sık ziyaret ediyor. Arayış, kabilenin lideri Datu'nun, eski dinlerinde birşeylerin eksik olduğunu düşünmesiyle başlamış.

Kabile lideri Datu o arayışı şu şekilde anlatıyor: “İslam'ı öğrenmek istiyordum. Bu iki sene sürdü. Bu dağın tepesinde bir başımızaydık. Kimse gelip bize anlatmadı. Biz İslam'ı bir pazar günü kabul ettik, Hristiyanlar'ın kutsal gününde. Çünkü buradaki Müslümanlar bizi kabul etmedi. Onlara göre bizim Müslüman olmamız inanılır bir şey değildi. Pazar günü kilise önünde bekleyen Türklerle karşılaştık. Onlar bizim her sorumuza cevap verdi. Biz de Müslüman olduk.."

Türkler'e ayrı değer veriyorlar 

Datu'nun 14 sene önce İslam'ı seçmesiyle kabilenin Müslümanlaşma süreci de başlamış oldu. Kabile kendilerini İslam'la tanıştıran Türkler'e ayrı bir değer veriyor. Bunun delili de kabilenin topraklarındaki Türk vatandaşı Cevdet Baybara'nın mezarı.

İslamı anlatmak için geldiği Filipinler'de şehit edilen Baybara, 33 yaşındaydı. Çare Derneği Mehmet Rıza Derindağ, Baybara'yı şu cümlelerle anlattı: 

"Hafız Cevdet Baybara 2010 senesinde uğradığı bir silahlı saldırı sonucu şehit edildi. Şehit edildikten sonra burada yaşayan kabile onun kabrini burada yapmak istediler. Çünkü bu kabilenin Müslüman olmasında gayretleri, duası vardı."

Baybara'nın gayretleri Yusuf gibi Filipinler'de on binlerce insanı İslam'la tanıştırdı. Kabri de hayatı gibi sade olan Baybara, İslamı anlatırken hayatını vermenin bir sembolü olarak o kabilenin topraklarında bir simge durumunda.

Hasan Esen yazdı. Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2015, 11:24
banner12
YORUM EKLE

banner19