banner17

Filibe'de Kutlu Doğum etkinliği (video)

Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde bir etkinlik de Filibe'de düzenlendi. Etkinliğe Diyanet Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz da katıldı.

Filibe'de Kutlu Doğum etkinliği (video)

Bulgaristan'da Kutlu Doğum Haftası kapsamında çok sayıda etkinlik düzenlendi. Bunlardan biri de tarihi kent Filibe'deydi. Murad Hüdavendigâr Camii'ndeki programa Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz da katıldı.

Yılmaz, Bulgaristan ve Sofya ile ilgili olarak şu şekilde konuştu: “Bulgaristan elbette beş yüz yıldır birlikte yaşadığımız insanların bulunduğu güzel bir komşu ülkemiz. Komşu insanların, dost insanların, kardeş insanların bulunduğu ülke. Biz 2 gündür Bulgaristan’dayız. Muhtelif yerleri dolaştık ve bu dolaşmamız sırasında hakikaten sevgi gördük, muhabbet gördük, hem Türkiye’ye hem de Müslümanlığa karşı. Epey Osmanlı eserleri var bu ülkede. Onları da ziyaret ettik.”

600 yıllık camide kandil programı

Yılmaz, Bulgaristanlı Müslümanların haklı olarak Türkiye'nin ilgisini beklediklerini söylerken sözlerini şu ifadelerle sürdürdü: “Onlar tarihi olarak kendilerini oraya ait sayıyorlar ve oradaki anavatandan buralara ilgi ve şefkat bekliyorlar. Bu programımız özellikle TRT'nin Diyanet'le birlikte gerçekleştirdiği bu manada anlamlı bir program.

İçinde bulunduğumuz Murad Hüdavendigâr Camii de altı yüzyıla aşkın bir zamandan beri ayakta, bu güzel. Bu camide Regaip Kandili'nde bir canlı yayın gerçekleştirmiş olmak bizim adımıza çok önemli bir adımdı diye düşünüyorum.”

Prof. Dr. Yılmaz tarihi yapıların ortaya çıkarılması adına din müşavirliği ve din ataşelikleriyle önemli çalışmalar yaptıklarını vurgularken, “Buradaki tarihi dokuya ait bizim vakıf eserlerimiz nelerdir? Onlarla ilgili daha önce bir çalışma yapıldı. Bu çalışmaların hukuki ve siyasi boyutu şu anda devam ediyor. Onların da gerçekleşmesi süreci içerisinde tahmin ediyorum buradaki tarihi eserlerimiz tarihine yakışır şekilde yeniden restore edilerek buradaki insanlarımızın hizmete sunulacaktır.” diye konuştu.

Yılmaz herkesin değerli olduğunu, geçmişte olduğu gibi farklılıklarla birlikte yaşamayı gerçekleştirmek gerektiğini söylerken, Bulgaristan Başmüftülüğünün gerçekleştirdiği Kutlu Doğum programındaki 'Farklılıklarımızla Birlikte Yaşama Teması'nın başarılı olmasını temenni etti.

 

Sevda Dükkancı haber verdi

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2015, 11:40
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner20