Filibe Mevlevihanesi lokanta oldu (Video Haber)

Filibe, bugünkü adıyla Plovdiv, Osmanlı'dan miras mimarî eserleri ile Balkanlar'ın kültürünü muhafaza ediyor. Osmanlı dokusunun hâkim olduğu Üçtepe mevkiinde yer alan mevlevihane 18. yüzyılı yaşatıyor.

Filibe Mevlevihanesi lokanta oldu (Video Haber)

 

Bulgaristan'ın eski kentlerinden Filibe, bugünkü adıyla Plovdiv, Osmanlı'dan miras mimarî eserleri ile Balkanlar'ın kültürünü muhafaza ediyor. Osmanlı dokusunun hâkim olduğu Üçtepe mevkiinde yer alan mevlevihane 18. yüzyılı yaşatıyor. Bugün "Pıldin" adı taşıyan mevlevihane, fonksiyonunu yitirse de halen ayaktadır. Eski şehirde bulunan mevlevihane kültür anıtı olsa da, günümüzde restoran olarak kullanılıyor.

Mevlevihane Bizans döneminden kalma surlar üzerine kurulmuş ve Osmanlı döneminde medrese olarak kullanılmış. 8 ayrı bölümden oluşan mevlevihane, dervişlerin kaldıkları odalar ve sema gösterilerinin yapıldığı bölümler olarak ayrılıyor. Selâmlık ve semahane bölümlerinde 19. yüzyılın barok süsleme özellikleri göze çarpıyor. Ahşap kolonların oluşturuduğu büyük salonun duvarlarında Kur'ân-ı Kerîmden âyetler ve tavanın ortasında da güneş resmi bulunuyor.

Mevlevihane, 1928 büyük depreminde minaresini de yitirirken, işlevini tamamen kaybettikten sonra 1974'ten bu yana lokanta olarak kullanılmaya başlanmış. Bulgaristan Başmüftülüğü, Mevlevihaneyi vakıf malı olması sebebi ile  tekrar eski günlerine kazandırmak istiyor. Filibeli Müslümanlar, yargı sürecinin sonucunda Mevlevihanenin tekrar eskisi gibi kullanılması kararını bekliyorlar.

 

Sevda Dükkancı bildirdi

Yayın Tarihi: 16 Ağustos 2013 Cuma 11:42 Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2013, 11:42
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26