Feyruz, Lübnan halkının umudunu artırdı (video)

Arap müziğinin turkuvaz sesli kraliçesi olarak anılan Lübnanlı şarkıcı Feyruz'un hayatı bir belgesele konu oldu. Fransız yapımı belgesel için Beyrut'ta bir gösterim düzenlendi. Belgesel Lübnanlı şarkıcının farklı yönlerine ışık tutarken, Feyruz'un eserlerinin seslendirildiği gösterime ilgi de yoğundu.

Feyruz, Lübnan halkının umudunu artırdı (video)

Feyruz, Lübnan'ın dünyaya armağan ettiği bir ses. O, Lübnanlılar için bir sanatçıdan çok daha derin anlamlara sahip. Onun sesi, farklı din ve mezheplerin buluştuğu ülkede birleştirici bir sembol. Son olarak Feyruz'un hayatı Fransız yapımı belgesel bir filme konu oldu. Filmin Beyrut'taki gösteriminde Feyruz'un eserleri de seslendirildi.

Gençlik ve Kültür Derneği sorumlusu Rula Aid Savan, belgeselle ilgili şu şekilde konuştu: “Bu sene kış sezonunu gerçek bir Lübnan efsanesiyle açmak istedik. Bunun için en uygun aday Feyruz'du. Feyruz, genç-yaşlı tüm Lübnanlılar'ın kalbinde önemli bir yere sahip. Onun şarkılarını Lübnan'ın her yerinde duyabilirsiniz. O bizim tarihimizin ve kültürümüzün ayrılmaz bir parçası haline geldi. Bu belgesel de onun hayatına ilişkin önemli noktaları bizimle paylaşıyor.”

Feyruz, Lübnan halkının umudunu artırdı

80 yaşındaki sanatçı 2010 yılından bu yana sağlık sebepleri nedeniyle sahnelerden uzak olsa da adına düzenlenen etkinliklerle hatırlanıyor. Lübnan'ın divası, ülkenin yakın tarihinin de tanığı. Şarkılarıysa iç savaş yıllarında yaşanan acıların tercümanı.

Gösterime katılan bir Lübnanlı kadın hissiyatını şu şekilde dile döktü: “Filmi izlerken kendimi Feyruz'un çoçukluğunda ve hayatının diğer bölümlerinde buldum. İç savaş sırasında ülkeden ayrılmak zorunda kalmıştı. Onun geri dönmesi Lübnan halkının geleceğe dair umutlarını da arttırdı. Feyruz'un yoksulluk içerisinde verdiği mücadeleden çok etkilendim. Belgesel çok etkileyici olmuş.”

Milyonlarca Lübnanlının kalbinde taht kuran Feyruz'un sesi halen Beyrut sokaklarında yankılanıyor. Şarkıları da tüm Arap dünyasında söylenen ortak sözler olmayı sürdürüyor.

 

Musab Eryiğit haber verdi

YORUM EKLE