banner17

Fethin 562. yılında Osmanlı İstanbul'u (video)

Üçüncü Uluslararası Osmanlı İstanbul'u sempozyumu farklı ülkelerden, akademisyenlerin katılımıyla gerçekleştirildi. Sempozyumda, İstanbul’un fethinin tarihi nasıl değiştirdiği tüm yönleriyle ele alındı.

Fethin 562. yılında Osmanlı İstanbul'u (video)

İstanbul'da fethin 562. yıldönümü dolayısıyla 3. Uluslararası "Osmanlı İstanbul'u" sempozyumu düzenlendi. 2 gün boyunca 15 oturumda gerçekleşen sempozyum yerli ve yabancı çok sayıda akademisyeni buluşturdu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve 29 Mayıs Üniversitesi tarafından 3. kez düzenlenen sempozyuma bir çok akademisyen katıldı. İstanbul’a dair önemli konulara temas edilen sempozyuma, Türkiye ve dünyanın farklı ülkelerinden, her biri alanında uzman 55 akademisyen katıldı.

Osmanlı İstanbul'u, bütün yönleriyle farklı başlıklardaki oturumlarda masaya yatırıldı. Sempozyumda, İstanbul’un fethinin dünya tarihindeki yeri, İstanbul’un fiziki, sosyal, ekonomik, kültürel değişimleri mercek altına alındı.

Henüz gün yüzüne çıkmamış arşiv belgeleri ve fotoğraflar da sempozyuma katılan uzman tarihçiler tarafından sunuldu. Günümüze kadar İstanbul ve Osmanlı tarihiyle alakalı aydınlatılamayan sorulara belgeler eşliğinde cevaplar arandı. Sempozyum, edebiyatın güçlü kalemlerinin katılımıyla gerçekleşen Edebiyatçıların Gözüyle İstanbul oturumu sonrası kapandı.  

 

Yusuf Sami Kamadan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2015, 13:51
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner20